Matura

i

Autor: ESKA.pl

Wiadomości

Krakowscy maturzyści w czołówce. Wyniki mogą zachwycać

2024-07-10 15:21

We wtorek, 9 lipca po godz. 8:30 maturzyści zapoznali się z wynikami tegorocznego egzaminu dojrzałości. W Krakowie do matury w nowej formule przystąpiło 7,3 tys. absolwentów szkół. Jak informuje magistrat, ich wyniki nalezą do najwyższych w skali województwa i kraju. Jak poszło krakowskim maturzystom?

Matura 2024 w Krakowie. Wyniki należą do czołówki

Reformy ustroju szkolnego zapoczątkowane w 2017 roku (likwidacja gimnazjów) wymogły zmiany w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego w dwóch formułach – starej, 2015 oraz nowej – 2023. Uczniowie kończący ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum zdawali maturę w formule przeprowadzanej od 2023 roku. W ubiegłym roku po raz pierwszy przystąpili do niej absolwenci liceów, a od bieżącego roku obejmuje ona również absolwentów techników.

Tegoroczna populacja zdających nową maturę jest więc o wiele liczniejsza i bardziej zróżnicowana od ubiegłorocznej, co utrudnia porównanie średnich rezultatów i poziomu zdawalności tzw. nowej matury na poziomie samorządu. Dane przedstawione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dają wgląd w wyniki odrębnie absolwentów liceów i techników, jednak wyłącznie w zestawieniach dotyczących kraju i poszczególnych województw – pisze krakowski magistrat.

Zmiany nie wpłynęły jednak istotnie na wysoki poziom wiedzy prezentowany przez krakowskich maturzystów. Zdawalność pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniosła w Krakowie 97 proc. (średni wynik – 66 proc.). Średni wynik w Polsce to 61 proc., a w Małopolsce – 63 proc. Maturzyści z Krakowa doskonale poradzili sobie z matematyką na poziomie podstawowym (zdawalność na poziomie 92 proc., średni wynik – 71 proc.). Dla porównania, średni wynik w kraju to 63 proc., a w Małopolsce – 66 proc. Pisemny język angielski to również świetny wynik (zdawalność 98 proc., średni wynik – 85 proc.).

Mamy powód do dumy nie tylko ze względu na wyniki na maturach, ale również ogromne zaangażowanie uczennic i uczniów w działania społeczne, wolontariat, rozwijanie swoich pasji. Jestem przekonana, że zarówno wiedza, jak i kompetencje społeczne nabyte podczas nauki w krakowskich szkołach, będą procentować w dalszym życiu uczennic i uczniów – mówi Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, odpowiedzialna m.in. za edukację.

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Krakowie 2024

Moto Meta Cabrio Nidzica 2024