Zmiany na maturze. Będzie można zdawać egzamin z dwóch nowych przedmiotów?
Przed tymi, którzy będą zdawali egzamin dojrzałości w maju 2024 roku, matury próbne CKE. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą do ich przystępować od środy, 6 grudnia do piątku, 8 grudnia. Jak wielokrotnie zaznaczał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik, to właśnie grudniowe próbne matury będą najbardziej zbliżone poziomem do tych majowych. Jest to więc najlepsza forma sprawdzenia swojej wiedzy i możliwość przećwiczenia rozłożenia czasu na uzupełnienie arkusza. Jak co roku, próbna matura 2023/2024 rozpocznie egzamin z języka polskiego. W tym roku szkolnym już wszyscy abiturienci napiszą ją w nowej formule. W arkuszu znajdą się więc trzy części: tzw. czytanie ze zrozumieniem polegające na porównaniu dwóch tekstów i napisaniu notatki syntetyzującej, test historyczno-literacki z lektur, wierszy i epok oraz polecenie dotyczące napisania wypracowania, czyli pisemnej wypowiedzi argumentacyjnej. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego, maturzyści mogą wybrać również przedmioty, które będą zdawać na poziomie rozszerzonym. W 2024 nie ma jednak najprawdopodobniej szans, aby była to łacina i biznes, bowiem te właśnie przedmioty mają być wprowadzone na maturę w wyniku nowelizacji.
Polecany artykuł:
Ministerstwo Edukacji proponuje zmiany. O czym mówi nowelizacja?
Egzamin maturalny w części pisemnej z języka łacińskiego miałby trwać 120 minut, tak samo jak matura w części pisemnej z biznesu i zarządzania. Od kiedy będzie można zdawać na maturze biznes i zarządzanie? W projekcie, w punkcie 10 § 59d czytamy, że w przypadku:
- liceum ogólnokształcącego – począwszy od roku szkolnego 2026/2027;
- technikum – począwszy od roku szkolnego 2027/2028;
- branżowej szkoły II stopnia – począwszy od roku szkolnego 2027/2028.
W przypadku tych, którzy będą zdawać maturę 2024, nie będzie więc jeszcze możliwości wyboru biznesu i zarządzania. Przypomnijmy, że tegoroczni maturzyści mogą wybrać od 1 do 5 kolejnych przedmiotów, które chcą zdawać na poziomie rozszerzonym. Ostateczne deklaracje będą musieli złożyć w styczniu i do maja nie będzie już możliwości zmiany decyzji.