Spis treści
- Matura z polskiego. PRZECIEKI, PRZEWIDYWANIA. Twitter huczy, w wynikach wyszukiwania trendują dwa motywy
- Przecieki na maturę z polskiego. W sieci wyszukiwane są przede wszystkim trzy motywy
Matura z polskiego. PRZECIEKI, PRZEWIDYWANIA. Twitter huczy, w wynikach wyszukiwania trendują dwa motywy
Równo o 9.00 w całej Polsce maturzyści otworzą arkusze i dowiedzą się, jaki temat został wybrany na tegoroczną maturę z polskiego i jakich lektur dotyczą zadania. Zarówno dla matury w formule 2015, jak i 2023 topowe lektury to: III cz. "Dziadów", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Lalka". Która z nich najbardziej "trenduje" w sieci? Okazuje się, że najchętniej wyszukiwanym hasłem w czwartek rano, 4 maja jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Czy właśnie ten dramat młodopolski będzie grał główną rolę na maturze? Patrząc na dane wyszukiwania pod kątem województw widać, że Podlasie dość mocno szuka motywu przemiany i rodziny.
Polecany artykuł:
Przecieki na maturę z polskiego. W sieci wyszukiwane są przede wszystkim trzy motywy
W sieci można znaleźć dwa przewijające się motywy:
- rodzina,
- społeczeństwo,
- przemiana.
Warto jednak pamiętać, że internet jest źródłem wiedzy, ale również fake newsów. Niektórzy w poszukiwaniu liczby "lików" i "klików" robią nawet fotomontaże wklejając datę 4 maja 2023 na zdjęcie arkuszy z poprzednich lat. Warto więc nie szukać przecieków, a skupić się na przewidywaniach egzaminatorów i nauczycieli. Co będzie na maturze z polskiego? Jaka będzie lektura? Jakiego motywu będzie dotyczyło wypracowanie? Przecieki i przewidywania mówią o motywach: miłość, społeczeństwo, władza, dom, miłość, patriotyzm, bunt lub możliwa postawa człowieka wobec sytuacji trudnych i kryzysowych - to najczęściej pojawiające się typy na tegoroczną maturę. Z lektur dla obu formuł (2023 i 2015) egzaminatorzy, którzy udzielają się w sieci, stawiają, że na maturze 2023 pojawi się nieśmiertelna "Lalka" Bolesława Prusa lub na III cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza, a także "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Z przesłanek CKE wynika natomiast, że najwięcej pytań będzie dotyczyło trzech epok:
- romantyzm,
- pozytywizm,
- Młoda Polska.
To właśnie w tych trzech epokach powstały takie dzieła, jak "Pan Tadeusz", III cz. "Dziadów", "Kordian", "Lalka", "Potop", "Zbrodnia i kara" (choć zalicza się ją do realizmu, czyli odpowiednika pozytywizmu na świecie) czy "Wesele". Czy można tam odnaleźć motywy najczęściej wyszukiwane w sieci, czyli społeczeństwo i rodzinę? Z pewnością tak. Nauczyciele jednak mówią, że arkusz maturalny może kryć niespodziankę.