Matura z polskiego Kraków 2022

i

Autor: Ula Bienia

Matura z polskiego już za nami! W wypracowaniach "Pan Tadeusz" oraz "Noce i dnie"

2022-05-07 10:41

4 maja o 9:00 maturzyści zasiedli do swojego pierwszego arkusza. Tradycyjnie egzamin dojrzałości rozpoczął się podstawą z języka polskiego. W arkuszu znalazły się fragmenty z "Pana Tadeusza" oraz z "Nocy i dni". Tematy wypracowań dotyczyły tradycji, a także relacji z drugim człowiekiem, które stają się źródłem szczęścia.

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Zadaniem maturzystów było rozwiązanie testu i napisanie wypracowania. Abiturienci mieli do wyboru dwa tematy rozprawek lub analizę wiersza Józefa Barana pod tytułem "Najkrótsza definicja człowieka". 

- Łatwa się okazała mimo wszystko. Był "Pan Tadeusz", a to lepiej niż "Dziady". Mam nadzieję, że będzie przynajmniej to 30 procent. Temat z zachowywaniem tradycji nawiązywał do dzieła Mickiewicza. Odwołałem się do "Ojca Chrzestnego". Wydaje mi się, że polski był najtrudniejszym przedmiotem. Reszta to już pójdzie - relacjonują krakowscy maturzyści. 

O godzinie 14:00 maturzyści zmierzyli się z rozszerzeniem z języka łacińskiego i kultury antycznej. W czwartek czeka na nich podstawowa matematyka oraz rozszerzenie z historii muzyki. 

- Matematyka nie powinna nam sprawić problemu. Jeśli chodzi o angielski to też mam takie dość luźne podejście, a rozszerzenia zawsze stresują. Newralgicznym punktem był polski, bo to jest jedyna matura, której tak łatwo nie zdać przez błąd kardynalny. Wiemy już czego się spodziewać i jak to wygląda. Jest okej, tylko przed rozszerzeniami mogą się pojawić mieszane uczucia - dodają krakowscy maturzyści. 

Piątek to dzień języków obcych. Maturzyści napiszą podstawowy egzamin z angielskiego oraz rozszerzenia z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. 

Krakowscy maturzyści tuż po egzaminie z języka polskiego

Quiz. Ciele czy cielę? Kłopotliwe końcówki wyrazów. Każdy Polak robi w nich błąd

Pytanie 1 z 10
Na początek pytanie z tytułu quizu. Cielę czy cielę?