Miasto chce Ekorewolucji, ale nie wszyscy są przekonani, że faktycznie chodzi o ekologię

i

Autor: Urząd Miasta Krakowa Jednym z elementów programu #EKOrEWOLUCJA to malowanie murali związanych z kolejnymi edycjami. Powyższy można znaleźć na ścianie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 na os. Oświecenia.

Miasto chce Ekorewolucji, ale nie wszyscy są przekonani, że faktycznie chodzi o ekologię

2020-07-02 11:58

Miasto rusza z kolejną odsłoną zielonej kampanii, ekolodzy jednak są sceptyczni. Mowa o programie #EKOrEWOLUCJA, który trwa od ubiegłego roku. Ma na celu promowanie ekologii i działań miasta zmierzających do walki ze zmianami klimatycznymi.

Ile jest tak naprawdę "eko" w krakowskiej ekorewolucji? Miasto rusza z trzecią już edycją zapoczątkowanej w ubiegłym roku kampanii promującej zieleń i ekologiczny tryb życia. Wszystkie edycje są związane z porami roku. W zimie urzędnicy mówili o czystej energii, na wiosnę o zieleni. Teraz miasto chce promować wodę.

Będziemy przede wszystkim przypominać, że krakowska woda z kranu nadaje się jak najbardziej do picia. Co więcej, jest chyba najlepszą wodą w Europie jak pokazują badania. Druga sprawa: chcemy Krakowianom w ogóle pokazać jak funkcjonują krakowskie wodociągi i jak dużą mamy sieć wodociągową - mówi Monika Chylaszek z Magistratu.

Ale krakowscy ekolodzy uważają, że cała ta tak zwana ekorewolucja to w rzeczywistości tylko chwyt marketingowy, który ma na celu "wyzielenianie" wizerunku miasta.

Miasto mówi o siedmiu milionach drzew, które zasadziło. No nie mówi już o tym jakiej jakości to są drzewka, że są malutkie, ile lat potrzeba żeby się przyjęły. Nie ma żadnych statystyk ile faktycznie się przyjęło. Dzisiaj akurat jechałem obok M1 i tak sobie popatrzyłem na te drzewa tam zasadzone. Co któraś gałąź jest sucha a niektóre drzewka są prawie całkowicie suche - mówi Tomasz Przetacznik z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Jednocześnie dodaje, że promocja wody i picia jej z kranu to akurat dobry pomysł bo ogranicza wprowadzanie butelek plastikowych do środowiska.

Czwarta, ostatnia już edycja #EKOrEWOLUCJI przyjdzie jesienią. Miasto na razie nie zdradza tematu przewodniego. Mówi jednie, że będzie miał związek z komunikacją.

A po Krakowie biegają konie

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?