"Miasto szpiegów" czyli Wiedeń. Stolicę Austrii upodobali sobie agenci
Wiedeń jest stolicą i jednocześnie największym miastem w Austrii. Od lat 40. XX wieku pełni rolę swoistej mekki dla szpiegów. Początkowo upodobali go sobie sowieccy agenci, którzy docenili jego położenie na mapie Europy. Austria znajduje się bowiem w samym sercu kontynentu, a po II wojnie światowej stała się rodzajem pomostu zachodem a wschodem, zachowując neutralny status w czasie zimnej wojny. W efekcie do Wiednia zaczęli przybywać również szpiedzy z innych krajów. Co ciekawe, zdaniem ekspertów również współcześnie naddunajska stolica jest pełna agentów obcych krajów. Wynika to z faktu, że szpiegostwo nie jest karalne, dopóki nie narusza interesów Austrii i nie dochodzi do łamania obowiązującego praca. Szacuje się, że w Wiedniu działa w dzisiejszych czasach około kilku tysięcy agentów różnych państw.
Wiedeń - mekka dla miłośników architektury. To miasto kultury i sztuki
Tym, co przyciąga turystów do Wiednia, jest przede wszystkim wyjątkowa architektura oraz bogata oferta kulturalna miasta. W stolicy Austrii znajdują się budynki reprezentujące najróżniejsze style: romanizm (kościół św. Ruprechta), gotyk (katedra św. Szczepana), barok (kościół św. Karola), klasycyzm (parlament) czy modernizm (osiedle mieszkaniowe Wohnpark Alterlaa). W 2001 r. historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wiedeń uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków kultury europejskiej. To w stolicy Austii tworzyli m.in. Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Franz Liszt, Johannes Brahms, Johann Strauss (ojciec) czy Johann Strauss (syn). Będąc w "mieście szpiegów" z pewnością warto zobaczyć gmach opery z 1861 roku i klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku. Z kolei słynne koncerty noworoczne odbywają się w sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego.
Wiedeń bywa uznawany także za najbardziej zielone miasto na świecie. Blisko 50% jego powierzchni stanowią bowiem tereny zielone. Znajduje się tam największy park publiczny w środkowej Europie i jeden z największych na świecie - Wiener Prater, który zajmuje około 1700 hektarów.
Jak dostać się do Wiednia z Krakowa? Podróż zajmuje tylko godzinę!
Z lotniska Kraków-Balice odbywają się regularne rejsy do Wiednia. Podróż samolotem trwa równą godzinę. Do stolicy Austrii ze stolicy Małopolski można dotrzeć także pociągiem, który jedzie około 6 godzin i 20 minut.