Szykuję się zmiany w gospodarce odpadami

i

Autor: MPO Krakow

Miasto szykuje zmiany w gospodarce odpadami. Samotni zapłacą więcej!

2020-02-03 17:21

Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie zmian w gospodarce śmieciowej Krakowa. Wśród tematów są między innymi metody naliczania opłat za wywóz odpadów.

Podczas spotkań konsultacyjnych poruszane będą m.in kwestie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, sposoby oraz zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli posesji, a także, co najważniejsze, metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami i wysokości tejże stawki. Zdaniem urzędników korekty są odpowiedzią na nowe wymogi prawne. Jak zawsze przy takich okazjach jedni stracą, a inni się wzbogacą. 

Przepisy zmienionej ustawy musimy wprowadzić do września. Do tej pory w Krakowie obowiązywały zasady, że wazna jest liczba osób w nieruchomości, ale zdaniem NSA nie powinniśmy tego robić. Wiadomo, że na tych zmianach niektórzy stracą. W momencie zmiany będzie jedna stawka dla całej grupy, będzie jedna opłata. Jeżeli ktoś mieszka sam, to jego stawka pójdzie do góry, ale gospodarstwa z np. czterema domownikami odczują ulgę - wyjaśnia Piotr Odorczuk, rzecznik krakowskiego MPO.

Mieszkańcom propozycje miasta nie przypadły do gustu.

To nie metry produkują śmieci, tylko ludzie. To nie jest sprawiedliwe, bo osoby starsze i samotne, a ich będzie więcej, zapłacą więcej. Absurd - mówią mieszkańcy. 

Kolejną ważną zmianą jest także wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów. Niestosujący się do zmian poskutkuje nawet czterokrotnym wzrostem opłat za wywóz śmieci. Nie bez znaczenia jest także możliwość kompostowania bioodpadów we własnych ogródkach. 

Ci mieszkańcy nie będą musieli posiadać brązowych pojemników, śmieciarka nie przyjedzie po odbiór bioodpadów, co będzie się wiązało także z niższą opłatą - stwierdza Odorczuk. 

Zdaniem Ewy Walkiewicz, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Czyżyny" nie ma doskonałej metody wyliczenia kwoty za wywóz śmieci.

W Spółdzielni funkcjonuje system oświadczeń, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować realnej liczby mieszkańców. Nie ma obowiązku meldunkowego, weryfikacja jest utrudniona. Rozliczenie od lokalu jest najprostszym rozwiązaniem, natomiast taka metoda spowoduje wzrost opłat dla osób starszych i samotnych, które być może będą musiały płacić nawet o 100 proc. więcej - wylicza. 

Na 19 lutego miasto zaplanowało w tej sprawie otwarte spotkanie z mieszkańcami. Dyżurny konsultacyjne - 18 i 20 lutego odbędą się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i MPO. Uwagi można przesyłać także przez internet. Formularze konsultacyjne i harmonogramy spotkań są dostępne na stronie krakow.pl.

Miasto szykuje zmiany w gospodarce odpadami. Posłuchaj materiału Kuby Kusego: