Okradał mieszkania metodą „na klamkę” na jednym z wrocławskich osiedli. Został zatrzymany

i

Autor: Pixabay Mieszkanie w Krakowie za pół ceny. Kto będzie mógł je kupić?

Mieszkanie w Krakowie za pół ceny. Kto będzie mógł je kupić?

2022-12-27 14:15

Przed Świętami Bożego Narodzenia przez krakowskich radnych została przyjęta uchwała dotycząca wykupu mieszkań komunalnych. Zakłada ona, że bonifikata, z jaką będzie można dokonać zakupu mieszkania, wyniesie od 23 do 50%. Jakie warunki trzeba spełniać, by zakupić takie mieszkanie i od kiedy będzie można składać wnioski?

Mieszkania komunalne w Krakowie za pół ceny. Kto będzie mógł je nabyć?

Dwóch radnych Platformy-Koalicji Obywatelskiej zaproponowało przywrócenie na jeden rok możliwości wykupu mieszkań komunalnych, czyli takich, których właścicielem jest miasto lub gmina. To możliwość dla tych osób, które wynajmują mieszkania komunalne, gdyż nie mają odpowiednich środków pieniężnych do najmu na rynku prywatnym. Uchwała Łukasza Sęka i Grzegorza Stawowego została przyjęta 21 grudnia, a formalności związane z zakupem mieszkania będzie można podjąć już w styczniu 2023 roku. Jakie warunki musi spełniać ten, kto będzie chciał zakupić mieszkanie komunalne w Krakowie?

  • musi zamieszkiwać w mieszkaniu komunalnym min. 10 lat (min. 10-letni najem),
  • musi zajmować mieszkanie wybudowane przed 1999 rokiem,
  • nie może posiadać innych nieruchomości.

Wykup mieszkania komunalnego w Krakowie. Kiedy będzie można rozpocząć procedury?

Uchwała ma obowiązywać od 2023 roku. Jeszcze w styczniu na stronie Zarządu Budynków Komunalnych powinien pojawiać się regulamin i szczegółowe informacje, jak można złożyć wniosek i jakie dokumenty będą potrzebne. Bonifikata będzie wyliczana dla każdego chętnego indywidualnie, choć jak można przeczytać w uchwale, maksymalna, czyli 50% będzie przysługiwać niezależnie od tego, czy lokal mieszkaniowy znajduje się w budynku wpisanym do rejestru zabytków. W umowach znajdzie się zapis, że jeżeli ktoś wykupi takie mieszkanie, nie może go sprzedać przez kolejne 5 lat. Jakie korzyści będzie miała z tego gmina? Zapytaliśmy o to jednego z twórców uchwały.

- Patrząc na kryteria, chodzi głównie o mieszkania, których nie budowała gmina, a odziedziczyła je, mówiąc kolokwialnie, po PRL-u. To lokale, które przez 20, 30, 40 lat są w posiadaniu gminy, ale realnie gmina nie dysponuje tym majątkiem. W obecnej sytuacji potrzebujemy pieniędzy na remonty pustostanów, rozwój mieszkań komunalnych i na nowe inwestycje. Kwota ze sprzedaży mieszkań komunalnych, czyli szacunkowo około stu milionów złotych, pozwoli wyremontować wszystkie pustostany, które są obecnie w rękach gminy i wykupić nowy teren pod następne bloki komunalne. Zakładam, że pierwsze umowy sprzedaży będą mogły być podpisane najwcześniej jesienią 2023 roku, natomiast jeśli ktoś złoży wniosek nawet w grudniu 2023 i rozpocznie procedurę wykupu, dalej będą go obowiązywały ustalone warunki - powiedział nam Łukasz Sęk, radny Miasta Krakowa.

Największa ruchoma szopka bożonarodzeniowa w kościele oo. Bernardynów pod wezwaniem św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie

QUIZ. Świąteczne piosenki wszechczasów. Sprawdź, jak dobrze je znasz. Tylko Grinch nie zdobędzie kompletu punktów

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. „Last Christmas” to świąteczny hit jakiego zespołu?