Rok od wybuchu wojny
Wojna w Ukrainie rozpoczęła się w nocy, 24 lutego 2022 roku. Kiedy większość Europy pogrążona była we śnie, Ukraińcy od pierwszych godzin odpierali ataki rosyjskiego najeźdźcy. Nad ranem informacja obiegła już cały świat. Krakowianie od samego początku konfliktu tłumnie ruszyli do pomocy.
Pierwsza zbiórka zorganizowana przez miasto rozpoczęła się już 25 lutego, a krakowski magistrat zaapelował do rządu o udrożnienie polskiej granicy.
Już w pierwsze dni wojny do Krakowa docierała też fala uchodźców. O skali pomocy może świadczyć fakt, ilu z nich znalazło schronienie w stolicy Małopolski.
- Liczba przybywających zza wschodniej granicy i potrzebujących zwłaszcza w pierwszych miesiącach wojny była niebagatelna. Szacuje się, że w kulminacyjnym momencie w Krakowie mogło przebywać blisko 270 tys. uchodźców, czyli ok. 20 proc. mieszkańców miasta – informuje urząd.
Oczywiście część uchodźców udało się już w innych kierunkach bądź wróciło na Ukrainę, ale szacuje się, że w Krakowie nadal mieszka około 120 tysięcy osób. Miasto pomagało im m.in. w legalizacji pobytu poprzez nadawanie numerów PESEL, który otrzymało 48 tysięcy uchodźców. Warto dodać, że w ciągu kilku miesięcy do szkół i przedszkoli w mieście przyjęto prawie 7 tysięcy uczniów.
- Do końca roku szkolnego 2021/2022 uruchomiono 98 oddziałów przygotowawczych w 61 szkołach, a uczyło się w nich 1827 uczniów (dla porównania przed wybuchem wojny w Ukrainie funkcjonowały tylko cztery takie oddziały) – przekazuje Urząd Miasta Krakowa.
W akcję pomocową włączeni byli praktycznie wszyscy, w tym małopolska policja, która pomagała zapanować nad chaosem i zadbać o bezpieczeństwo napływających tysięcy uchodźców.
Gdzie byli zakwaterowani uchodźcy?
Miejska i prywatna pomoc dla Ukrainy opierała się na wsparciu materialnym, zapewnieniu żywności, zatrudnienie, edukację i oczywiście zakwaterowanie. Magistrat razem z partnerami zorganizował kilka obiektów wielkopowierzchniowych, w których łącznie funkcjonowało 1 268 miejsc noclegowych m.in. przy ul. Śniadeckich czy w dawnej galerii Plaza.
- Do końca grudnia 2022 roku z tej formy pomocy skorzystało łącznie 6 263 osób. Pomoc mieszkaniową zapewniły również osoby prywatne. Z danych Krakowskiego Centrum Świadczeń wynika, że taką pomoc udzieliło od początku wojny ponad 8,5 tys. osób (w tym 8177 osoby prywatne oraz 405 to pozostałe jednostki, takie jak parafie czy fundacje). Dzięki pomocy tych osób zakwaterowanie otrzymało blisko 33 tys. uchodźców. Koszt wypłaconych świadczeń wyniósł łącznie ponad 89 mln zł – informuje magistrat.
Oprócz zakwaterowania istotnym elementem było wyżywienie. Obok stadionu miejskiego przy ul. Reymonta, gdzie trwała zbiórka darów zorganizowanych przez krakowian wydano 1700 pakietów higienicznych i żywnościowych dla ponad 5 tysięcy osób.
- Zbiórka żywności trwała także w dwóch krakowskich halach Makro Cash and Carry, gdzie pozyskano ponad 300 kg żywności. Do końca sierpnia przy dawnym Centrum Handlowym Plaza organizacja World Central Kitchen wydała zgodnie z umową podpisaną przez MOPS aż 9000 posiłków (...). Pomoc była możliwa dzięki wolontariuszom, których było ponad 4,5 tys. osób - czytamy.