Mój Prąd 2024. Kto może starać się o dofinansowanie?
Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 6.0.? Otóż niestety nie wszyscy, a ci, którzy chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazywać do sieci energetycznej lub mają już takie możliwości. Chodzi więc głównie o tych, którzy są gotowi na instalację magazynów ciepła, instalacji fotowoltaicznych (PV), magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh czy systemów zarządzania energią domową, konkretnie tzw. HEMS (z ang. Home Energy Management System) lub EMS (z ang. Energy Management System). Wnioski o dofinansowanie mogą składać osoby, które mają zawartą umowę, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji albo umowę sprzedaży energii elektrycznej, a także rozliczają się w systemie net-billing. Jest jeszcze jeden warunek: osoby te wcześniej nie korzystały z dofinansowań w ramach tego programu.
Pieniądze z programu Mój Prąd w 2024 roku. Od kiedy można składać wnioski?
Środki z zeszłorocznego programu już się wyczerpało, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska pod egidą nowych rządzących rozpoczyna prace nad kolejną, tym razem szóstą edycją tego programu dofinansowań. Obecnie nie ma jeszcze podanej daty, do której można składać wnioski na rok 2024, lecz niebawem powinno pojawić się więcej informacji na ten temat.
Ile pieniędzy można dostać w ramach programu Mój Prąd?
Tak samo jak w przypadku wniosków, stawki na 2024 rok nie zostały jeszcze podane, natomiast można przypuszczać, że będą podobne lub wyższe od tych, które obowiązywały w 2023 roku. Serwis powietrze.malopolska.pl przypomina, że w ubiegłorocznej edycji programu Mój Prąd była to kwota dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, wynoszącej nie więcej niż 58 tys. zł.