Zaraza

i

Autor: Pixaby

Kraków: muzeum sprawdza, jak wygląda nasze życie w czasach zarazy. Powstały specjalne ankiety

2020-04-02 14:03

Krakowskie Muzeum Etnograficzne bada życie codzienne mieszkańców w czasie pandemii koronawirusa. Akcja odbywa się pod hasłem "Nasze życie w czasach zarazy" i ma mieć charakter terapeutyczny. Anonimowa ankieta znajduje się na stronie internetowej instytucji.

Dzieląc się z nami swoimi emocjami i spostrzeżeniami, pomożesz nam budować pamięć o tym niecodziennym czasie, która (w postaci kwestionariuszy) zostanie zdeponowana w zbiorach Muzeum - czytamy na muzealnej stronie internetowej

Badanie składa się z 45 pytań. Mieszkańcy mogą opowiedzieć o tym, jak zmieniło się ich życie od wybuchu zarazy, czy jak radzą sobie z izolacją. Mogą również podzielić się refleksjami na temat swojej przyszłości. Pytania dotyczą przede wszystkim rzeczy przyziemnych - godzin pobudki, częstotliwości sprzątania, czy miejsca robienia zakupów. Ankietę można wypełnić TUTAJ.

Pojawiają się również trudniejsze zagadnienia. Interesują nas też emocje, czy też coś, co można nazwać doświadczeniem. Ciężko to czasem opisać, ale prosimy o to i zadajemy pytania o doświadczenia z koronawirusem. To też jest dla nas ważne, w jaki sposób radzimy sobie z tymi emocjami, bo chcemy je jakoś określić i nazwać - mówi Olga Błaszczyńska, jedna z badaczek.

Przedstawicielka Muzeum Etnograficznego w Krakowie dodaje, że badanie to powrót do korzeni etnografii i realizacja idei jego założyciela - Seweryna Udzieli - który chciał, by prowadziło ono badania terenowe.

Wyniki ankiet zostaną umieszczone na stronie internetowej muzeum. Powstanie też "koronabarometr", czyli uzupełniana na bieżąco mapa potrzeb, emocji i marzeń ankietowanych.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pusty Rynek w Krakowie
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?