muzeum

i

Autor: materiał prasowy Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rynku Podziemnego

2020-09-14 15:19

Jeśli chce się poznać historię Krakowa to koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce - twierdzą muzealnicy. Chodzi oczywiście o podziemia Rynku Głównego, które w tym roku świętują dziesięciolecie istnienia. Jest to filia muzeum Krakowa najchętniej odwiedzana przez turystów - mówi Dominik Lulewicz kustosz Rynku Podziemnego.

Spacerując Rynkiem Głównym można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. 24 września 2010 roku został otwarty szlak turystyczny – Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.

Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 3000 m2 - opisuje Dominik Lulewicz

Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury.

Ma się okazje w pigułce zapoznać z historią Rynku Głównego. Jest to zupełnie coś innego niż teraz. Teraz nikt nie osądza na Rynku, nie wykonuje się kar śmierci. Dawno temu właśnie taką pełnił funkcję. Był też miejscem handlu - mówi Dominik Lulewicz

Jak przyznają muzealnicy podziemia Rynku Głównego są najchętniej i najczęściej odwiedzanym miejscem Muzeum Krakowa.

Program:

czwartek, 24 września, od godz. 16.00 do zamknięcia – Rynek Podziemny Salonik średniowiecznych zabawZ okazji 10. urodzin Rynku Podziemnego muzealnicy zapraszają najmłodszych zwiedzających do wstąpienia do saloniku, gdzie będzie można zobaczyć w co i jak bawiono się w średniowieczu. Dzieci będą miały okazję nie tylko posłuchać o dawnych grach i zabawach, ale też zobaczyć niektóre zabawki oraz własnoręcznie wykonać jedną z nich.

piątek, 25 września, godz. 18.00 – Rynek Podziemny Urodzinowe oprowadzanie po wystawie10. urodziny Rynku Podziemnego to dobra okazja, żeby dokładnie przyjrzeć się zabytkom prezentowanym na wystawie. Muzeum Krakowa zaprasza więc na specjalne oprowadzanie, podczas którego będzie można poznać tajniki zachowanych reliktów archeologicznych.

sobota, 26 września, godz. 18.00 – spacer dla dorosłych Zabawy dorosłych w dawnym (i nie tylko) Krakowie. W dawnym Krakowie obok kościołów i pięknych kamienic znajdowały się liczne podejrzane miejsca: szynki, zamtuzy, lupanary czy łaźnie, gdzie można było spotkać szemrane towarzystwo: rozmaitej maści hultajów, łaziebników i dziewki wszeteczne. Podczas tradycyjnego zwiedzania Krakowa nie opowiada się o tych miejscach, ale specjalna okazja, jaką są urodziny Rynku Podziemnego, są dobrym momentem do opowiedzenia o ciemniejszej, ale bardzo barwnej, historii Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście i Kleparzu oprócz opowiastek historycznych będzie i czas na zdradzenie tajemnic i anegdot z nocnego życia współczesnego Krakowa.

niedziela, 27 września, godz. 11.00 – spacer dla dzieciZabawy i rozrywki w dawnym KrakowieCzy po Rynku chadzały wielbłądy? Gdzie się odbyła najwspanialsza uczta w historii Krakowa? Co to były maszkary i dlaczego tak chętnie je oglądano? Gdzie na Rynku bawił się sam król? Urodzinowy spacer poprowadzi szlakiem zabawy i świętowania. Będzie można dowiedzieć się, co było źródłem radości dawnych mieszkańców Krakowa – zarówno tych dużych, jak i małych, oraz odwiedzimy miejsca, w których niegdyś się

Tak trenuje krakowska drużyna quidditcha
Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz
Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant