Cmentarz z Trzebini, gdzie zapadła się ziemia nadal zamknięty

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Tak wyglądało zapadlisko na cmentarzu w Trzebini

Cmentarz w Trzebini. Poświęcono tablicę ku czci zmarłych, których groby pochłonęło zapadlisko

2022-10-31 9:07

Tablica z nazwiskami zmarłych, których groby zniszczyło zapadlisko została poświęcona w niedzielę, 30 października na cmentarzu w Trzebini. Ziemia zapadła się tam 20 września br., pochłaniając 61 ciał zmarłych z 40 grobów.

Na cmentarzu w Trzebini ksiądz poświęcił tablicę dla zmarłych pochłoniętych przez zapadlisko

Tablica została poświęcona podczas niedzielnej uroczystości z udziałem rodzin osób, których groby pochłonęła ziemia. Ustawiono ją w pobliżu głównego wejścia cmentarza, aby bliscy w okresie Wszystkich Świętych mogli przy niej złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym przez parafię, która zarządza cmentarzem w Trzebini, nekropolia w najbliższych dniach będzie otwarta dla odwiedzających, ale powinni oni pamiętać, że - zgodnie z informacją umieszczoną przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - jest to teren zagrożony nieciągłymi deformacjami. Parafia apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas odwiedzania cmentarza. Fragment, gdzie wystąpiło zapadlisko, pozostaje zagrodzony i zamknięty.

Ziemia na cmentarzu w Trzebini zapadła się 20 września br. Dziura miała głębokość 10 metrów i średnicę ok. 20 metrów. Lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Zgodnie z opinią ekspertów Spółki Restrukturyzacji Kopalń, nie było możliwe przeprowadzenie na terenie cmentarza ekshumacji, dlatego zapadlisko zostało zasypane.

Dlaczego doszło do tragedii na cmentarzu w Trzebini?

Badania terenu wokół zapadliska przy użyciu georadaru rozpoczęły się 22 września. Są one prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń – następcy prawnego Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza". Docelowo mają one objąć 100 ha terenu w rejonie zagrożonym powstawaniem deformacji nieciągłych na obszarach płytkiego kopalnictwa byłej KWK "Siersza".

Zapadlisko na cmentarzu to szkoda pogórnicza spowodowana przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" w Trzebini. Działała ona od połowy XIX wieku. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

QUIZ: Jakie ZŁO w Tobie siedzi? Czy masz odwagę, żeby to sprawdzić..?

Pytanie 1 z 6
Najbardziej w jesieni kocham...
Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini - Sierczy: cmentarz pozostaje zamknięty do odwołania, mieszkańcy są wstrząśnięci.