Spis treści
- Groźne wypadki w Tatrach z udziałem ślizgawek
- Na Kasprowym Wierchu stanął zaskakująca znak zakazu
- Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TPN ostrzega wędrowców
Groźne wypadki w Tatrach z udziałem ślizgawek
W ostatnich tygodniach doszło w Tatrach do bardzo poważnych wypadków, związanych z poważnym naruszeniem zasad panujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kilka dni temu do sieci trafiło nagranie, na którym możemy zobaczyć, jak mężczyzna zjeżdża na popularnej ślizgawce typu jabłuszko po wydeptanej ścieżce i z impetem wpada na innego turystę. Głośno także było o sprawie kobiety, która postanowiła na pośladkach zjechać ze szczytu Kasprowego Wierchu. Turystka z poważnymi obrażeniami, w tym złamanymi żebrami oraz obrażeniami wewnętrznymi, została przetransportowana do szpitala w Zakopanem.
Na Kasprowym Wierchu stanął zaskakująca znak zakazu
W wyniku skandalicznego i skrajnie niebezpiecznego zachowania turystów i turystek w Tatrach — na Kasprowym Wierchu postanowiono specjalny znak zakazu. Możemy na nim zobaczyć sanki, przekreślone na czerwono, co oznacza, że w tym miejscu obowiązuje zakaz zjazdu na tego typu sprzęcie. W sieci internauci zgodnie podkreślają, że jest to "znak czasów", podkreślając przez to bezmyślność części osób, wybierających się w Tatry.
— Że też trzeba takie znaki stawiać. Co za czasy nadeszły... — czytamy w komentarzu pod zdjęciem.
— Góry dla niektórych powinny być dostępne po zdaniu jakiegoś testu — czytamy w komentarzu pod zdjęciem.
— Ciekawe ilu turystów potraktuje znak literalnie i będzie się tłumaczyć, że jeździ na jabłuszkach, a nie na sankach — czytamy w komentarzu pod zdjęciem.
Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TPN ostrzega wędrowców
Chociaż w Tatry nadeszła już wiosna, a wraz z nią odwilż — w wysokich partiach gór wciąż panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. TOPR wciąż utrzymuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się po Tatrach wymaga nie tylko bardzo dużej wiedzy oraz doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu wysokogórskiego i umiejętności posługiwania się nim.
— Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Uwaga na duże nagromadzenia śniegu w depresjach i stromych żlebach na wystawach północnych. Na grani śnieg jest wywiany. W ciągu dnia przy ociepleniu warunki mogą się pogorszyć — przekazał TOPR w komunikacie lawinowym.
Gdzie na krokusy w Małopolsce? Te wyjątkowe kwiaty można spotkać nie tylko w Tatrach:
