Rynek Kraków

i

Autor: Pixaby

WIADOMOŚCI

Na Rynku Głównym pojawią się nowe drzewa. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaangażowani do projektu

2024-06-10 18:03

Prace nad projektem „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” wchodzą w kolejną fazę. Urząd miasta ogłosił, że przygotowaniem studium wykonalności i opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej zajmą się profesorowie z Politechniki Krakowskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ustalonym harmonogramem, Rynek zazieleni się na przełomie 2025/2006 r.

„Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”. Zwycięski projekt budżetu obywatelskiego w realizacji

„Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” to jeden z projektów, który został wybrany do realizacji w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego w 2022 r. Koncepcja zakłada nasadzenie nowych drzew i tym samym przywrócenie historycznej aranżacji krakowskiego rynku, z którego przyroda zaczęła znikać kilkadziesiąt lat temu. Ze względu na zabytkowy charakter miejskiego placu zazielenienie muszą poprzedzić szczegółowe badania:

Rynek to wyjątkowe miejsce i taki też charakter ma projekt, o którym dziś rozmawiamy. Łączy on wielowiekowe dziedzictwo i architekturę z potrzebami mieszkańców dotyczącymi zazieleniania miejskiej przestrzeni. W ramach tego zadania będziemy więc badać, ile drzew i jakiego rodzaju możemy posadzić, tak, żeby nie naruszyć historycznej tkanki tego miejsca – mówi Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.

Profesorowie z Politechniki Krakowskiej rozpoczęli prace. Wybrano trzy zespoły

W maju miasto podpisało umowę z Politechniką Krakowską, na kwotę przeszło 399 tys. zł, w ramach której uczelnia zobowiązała się do opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz studium wykonalności. Zadania podejmą się profesorowie z Wydziału Architektury PK, którzy ustalą liczbę, rodzaj oraz lokalizację nowych drzew. Przy planowaniu zazielenienia naukowcy muszą wziąć pod uwagę m.in. kwestie krajobrazowo-widokowe, a także obecność krakowskiego Rynku Głównego na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na te ograniczenia zwraca uwagę prof. Agata Zachariasz z Politechniki Krakowskiej, członkini zespołu projektowego:

Nad zadaniem będziemy pracować zespołowo. Zmierzymy się z trzema zasadniczymi tematami. Pierwszy to historia i rośliny, w ramach którego będziemy oceniać stabilność gatunków w przeszłości pojawiających się na płycie rynku. Drugi zespół zagadnień to kwestie widokowe, które wynikają z ochrony konserwatorskiej, wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz z regulacji dotyczących parku kulturowego. Trzecia rzecz to sprawy związane z samą płytą rynku oraz muzeum podziemnym, czyli z warstwą bezpośrednio pod ziemią i na ziemi.

Zgodnie z przyjętym na chwilę obecną harmonogramem prace mają potrwać do 2025 r., a drzewa powrócą na Rynek Główny na przełomie 2025/2026 r.

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Parada Smoków 2024 w Krakowie