Pogoda wiatr

i

Autor: Pixabay/Zrzut ekranu, Ventusky.com

Wiadomości

Gwałtowna zmiana pogody i niespodziewane ocieplenie. Wichury mogą zrywać dachy!

2024-01-21 19:54

Marznący deszcz i opady śniegu – takie warunki pogodowe zapowiada IMGW na środę, 17 stycznia. W najbliższych dniach czeka nas jednak prawdziwe ocieplenie, któremu będą towarzyszyły silne wichury. Jak zapowiada serwis „Twojapogoda.pl”, wiatr może zrywać dachy i powodować masowe awarie prądu.

Silny wiatr i ocieplenie. Pogoda zaskoczy nas w najbliższych dniach

W środę, 17 stycznia pogoda może płatać figle. Początkowo będzie dość pogodnie, zwłaszcza na północy i wschodzie. Od zachodu, jak podała synoptyk IMGW Ewa Łapińska, stopniowo będzie przemieszczał się kolejny front atmosferyczny. Zachmurzenie zacznie się zwiększać, spodziewane są opady śniegu przechodzące nawet w marznący deszcz.

W rejonach od województwa lubuskiego, przez Opolszczyznę, Śląsk, po Podkarpacie, a wieczorem nawet po Lubelszczyznę, prognozowane są opady śniegu. Stopniowo przechodzić będą one w opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a także w deszcz marznący. Silne mrozy ustąpią, ale będzie ślisko – ostrzegła Ewa Łapińska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura maksymalna w środę wyniesie od minus 4 stopni na Suwalszczyźnie, ok. minus 1, zero stopni w centrum i nad morzem, do 2 stopni na plusie na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami porywisty, przeważnie południowy.

Najsilniej powieje w rejonach podgórskich do 60 km/h, w Bieszczadach do 70 km/h – powiedziała synoptyk IMGW.

Noc ze środy na czwartek będzie bardzo niebezpieczna. W zasadzie w całym kraju spodziewane jest zachmurzenie duże. W północnej połowie Polski prognozowane są opady śniegu. W sumie spadnie go tam do 3 cm. Natomiast południowej i centralnej części kraju oprócz śniegu spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które będą marznąć i powodować gołoledź. Ta śliskość, jak podała synoptyk IMGW, prognozowana jest od Łodzi, przez Wieluń, Częstochowę, Katowice aż po Rzeszów, Przemyśl, Lublin, Zamość.

Najbliższe dni mogą jednak okazać się problematyczne. Jak podaje serwis „Twojapogoda.pl”, gwałtowne zmiany pogody zaczną się w sobotę, 20 stycznia. Jak czytamy, w całym kraju będzie bardzo wietrznie (od 60 do 70 km/h). W górach porywy wiatru osiągną nawet 120 km/h. Wietrznej pogodzie towarzyszyć będą zamiecie śnieżne.

Pod znakiem szalonej pogody ma upłynąć środa, 24 stycznia. Właśnie tego dnia, jak podaje „Twojapogoda.pl”, z zachodu na wschód powędruje front obfitujący w opady śniegu i deszczu, wraz z porywistym wiatrem lokalnie dochodzącym do 100 km/h. Jak czytamy, temperatura będzie bardzo zróżnicowana, a na południu i zachodzie termometry wskażą nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. W górach temperatura może wynieść nawet 15 stopni – informuje „Twojapogoda.pl”.

To małopolskie uzdrowisko jest pełne atrakcji. Zimą cieszy się ogromną popularnością

Andrzej Gołota: Żona zawsze znajdzie mi coś do pracy. Codziennie jestem na sali
Listen on Spreaker.