Podgórze 2

i

Autor: Małgorzata Armada

WYDARZENIA

Nadchodzą XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Poznaj lepiej prawobrzeżny Kraków!

2024-09-17 15:31

W dniach 27-29 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 23. edycja Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Celem wydarzenia jest promowanie historii prawobrzeżnego Krakowa. W tym roku mieszkańcy miasta po raz kolejny będą mogli zajrzeć do kultowych miejsc i obiektów. W ramach imprezy odbędą się spacery, zwiedzania, a nawet benchmark-hunting, czyli polowanie na niezwykłe znaki geodezyjne. Udział we wszystkich przewidzianych atrakcjach jest bezpłatny. Organizatorem Podgórskich Dni Otwartych Drzwi jest Stowarzyszenie Podgorze.pl.

XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Kiedy się odbędą?

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społeczno-edukacyjnym, który propaguje dziedzictwo kulturowe. Odbywają się każdego roku we wrześniowe weekendy. Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach trwających właśnie Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce są XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi w Krakowie. To trzydniowa impreza, w której czasie mieszkańcy stolicy Małopolski mogą lepiej poznać historię prawobrzeżnej części miasta. W tym roku spacery i zwiedzania podgórskich miejsc oraz obiektów zaplanowano na 27-29 września. Udział w nich jest bezpłatny, ale w niektórych przypadkach obowiązują darmowe wejściówki. Będą one dostępne od 21 września w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51. Nie ma możliwości ich wcześniejszej rezerwacji.

23. edycja Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Program wydarzenia

XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi rozpoczną się w piątek, 27 września. Tego dnia o godz. 17:30 z Rynku Podgórskiego wyruszy inauguracyjny spacer „Szlakiem podgórskiego Herkulesa”. Z kolei o 22:30 w barze Targowa 2 electronic live-set zagra muzyk Adam Drzewiecki. Na oba wydarzenia nie obowiązują zapisy.

W sobotę, 28 września mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję zajrzeć do wielu podgórskich lokali i obiektów. Swoje podwoje otworzą m.in. XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Chrzanowskiej, Pracownia Pozłotnicza „Ossolin Art”, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, Apteka pod Orłem (wymagane wejściówki), Kościółek św. Benedykta, Elektrownia Wodna Dąbie (obowiązuje rejestracja), dawna fabryka Emalia Oskara Schindlera czy krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Z kolei na niedzielę, 29 września organizatorzy zaplanowali szereg spacerów m.in.: „Nie wiedziałyśmy dokąd nas wiozą” dotyczący przymusowych przesiedleń i deportacji więźniów KL Plaszow, "Podgórzanie odbudowują Wawel"- spacer trasą utworzoną z miejsc związanych z wawelskimi darczyńcami z Podgórza oraz spacer po Łagiewnikach i po Ludwinowie. Wśród niedzielnych atrakcji znajdą się także koncert Salonowej Orkiestry Camerata z solistami w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej oraz pierwszy podgórski benchmark-hunting, czyli zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych w terenie znaków geodezyjnych.

Święto Polskiego Lotnictwa 2024 w Krakowie

Z tej małopolskiej atrakcji w wakacje skorzystało ponad 250 tys. turystów. Najchętniej Węgrzy i Arabowie

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki