Wawel

i

Autor: tevenet / CC0 / pixabay.com Wawel

RANKING

Najlepsze studenckie miasta świata. W rankingu ponownie znalazł się Kraków

2024-06-21 15:15

Jak co roku portal QS Top Universities opublikował ranking QS Best Student Cities, czyli zestawienie najlepszych miast studenckich. Na liście nie zabrakło polskich metropolii. Uwzględnione zostały Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. Niestety pozycje, jakie zajęły nasze miasta, nie napawają większą dumą.

Ranking QS Best Student Cities 2025. Zwyciężył Londyn

Od kilkunastu lat brytyjska organizacja Quacquarelli Symonds, specjalizująca się w zakresie szkolnictwa wyższego i studiów zagranicznych, publikuje ranking najlepszych studenckich miast na kolejny rok akademicki. Przy tworzeniu takiego zestawienia uwzględnianych jest sześć wskaźników: ranking uniwersytetów w danym mieście (a dokładniej ich miejsce na QS World University Rankings), liczba studentów (w tym liczbę studentów międzynarodowych), atrakcyjność miasta (pod kątem m.in. kwestii bezpieczeństwa i zanieczyszczenia środowiska), aktywność młodych ludzi na rynku pracy, przystępność cenową oraz opinie studentów.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki, w tegorocznym zestawieniu najlepiej wypadł Londyn, który zajął 1. miejsce. Na podium znalazły się także Tokio oraz Seul. W ubiegłych latach wysoką lokatę zajmowało także Monachium (2 miejsce w rankingu na 2022 i 2023 r.), obecnie na 4. pozycji.

Najlepsze miasta dla studentów w 2025 r. Pierwsza dziesiątka rankingu

  1. Londyn, Wielka Brytania    
  2. Tokio, Japonia    
  3. Seul, Korea Południowa
  4. Monachium, Niemcy
  5. Melbourne, Australia   
  6. Sydney, Australia   
  7. Paryż, Francja
  8. Zurych, Szwajcaria
  9. Berlin, Niemcy
  10. Montreal, Kanada

Najlepsze miasta dla studentów w 2025 r. Polskie metropolie daleko w tyle

W zestawieniu QS Best Student Cities 2025 nie zabrakło polskich miast. Niestety pozycje, jakie zajęły, pozostawiają niedosyt, chociaż każde z nich zanotowało wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. W rankingu najwyżej znalazła się Warszawa, którą zajęła 58. miejsce (wzrost o 2. pozycje), na 91. uplasował się Kraków (awans z 93), na 120. - Wrocław (awans z 127) i na 138. - Poznań (awans ze 142). Ponadto z zestawienia wypadł Gdańsk, który w zeszłym roku obejmował trzy lokaty 158-60 jako Trójmiasto.

Najlepsze życzenia na Dzień Ojca. Te słowa najlepiej oddadzą uczucia

Tak dopingowano naszym w strefach kibica w Krakowie na Euro 2024! Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki