Krupówki

i

Autor: Monochromatyczna, Wikimedia Commons

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Słabe wakacje na Podhalu? Przedsiębiorcy martwią się, że turyści nie dopiszą. "Magia Zakopanego przeminęła"

2024-06-21 13:17

W piątek, 21 czerwca nastąpi ostatni dzwonek w szkołach i początek wakacji 2024. Na ten czas czekają zwłaszcza górale – zacierają ręce i czekają na turystów. W ostatnich dniach w Internecie pojawiła się informacja, że magia Zakopanego przeminęła i Polacy nie chcą tutaj wypoczywać. Czy tak faktycznie jest i wakacje będą słabe? O to pytamy Emilię Glistę, która współpracuje z hotelami i pensjonatami w górach w pozyskiwaniu klientów.

Wakacje 2024. Zakopane odchodzi do lamusa? Górale boją się, że turyści w tym roku nie dopiszą

W piątek, 21 czerwca odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Od teraz młodzież w Polsce może wreszcie porzucić plecaki i podręczniki w kąt i oddać się zasłużonemu odpoczynkowi. Początek wakacji to także początek sezonu turystycznego w Tatrach. A jak w tym roku zapowiadają się wakacje na Podhalu? Wygląda na to, że na razie goście w Zakopanem nie dopisali. Górale obawiają się, że ten sezon może być słaby, a magia Podhala powoli przemija. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podkreśla jednak, że media niepotrzebnie nakręcają informacje, a sezon w Tatrach nabiera rumieńców zawsze z opóźnieniem i trwa dużo dłużej.

— Zakopane na pewno jest atrakcyjne na wakacyjne wyjazdy i to jest trend nieprzemijający od wielu, wielu lat. Chociaż oczywiście za każdym razem przed sezonem pojawiają się wątpliwości, czy turyści dopiszą, czy będzie ich wystarczająco dużo, czy górale będą zadowoleni. Jednak rok do roku statystyki pokazują, że ten trend utrzymuje się na podobnym poziomie. Na to liczymy też w tym roku, chociaż na razie rezerwacji na wakacje nie ma zbyt wiele — powiedziała nam Emilia Glista. — Po raz kolejny wydaje się, ze nieprzychylne bądź poszukujące tematów z braku klików media, podbijają w sposób niezasadny trochę wolniejszy przyrost rezerwacji w pierwszym okresie wakacji na Podhalu — dodał Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?

Zakopane. Kiedy jest szczyt sezonu w Tatrach? W tych dniach lepiej nie przyjeżdżać na Podhale

Jak poinformował nas Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, tak naprawdę z roku na rok Zakopane odnotowuje delikatny przyrost liczby turystów, odwiedzających region w ciągu wakacji. Tego jednak nie widać gołym okiem, ponieważ jednocześnie w mieście pojawia się coraz więcej obiektów noclegowych, przez co goście nie mają wrażenia, że na Podhalu zaczyna się robić ciasno. Jest jednak jeden termin, w którym eksperci odradzają przyjeżdżanie do Zakopanego.

— Jeśli chodzi o dalszą część wakacji to bezwzględnie od 15 lipca do 20 sierpnia jest szczyt sezonu. Oczywiście największy pik jest podczas długiego weekendu sierpniowego, którego należy unikać jak ognia. Nie tylko dlatego, że popyt wymusza cenę, ale dlatego, że zwyczajowo jest to najbardziej oblegany czas w Zakopanem i przebywa tu wtedy około 20 proc. więcej gości niż w szczycie sezonu zimowego, czyli na Sylwestra — powiedział nam Karol Wagner.

Wakacje 2024. Ile kosztują noclegi w Zakopanem?

Jak poinformował nas Emilia Glista, żeby wynająć dwuosobowy pokój w apartamencie ze średniej półki cenowej, to za jedną noc trzeba będzie zapłacić około 200-250 złotych. To zazwyczaj obiekty w pensjonatach i hotelach. Jeśli myślimy o lepszym standardzie, czyli kilkugwiazdkowych hotelach, to cena za jedną noc dla dwóch osób będzie zaczynała się od 400 złotych.

Centrum przesiadkowe w Kuźnicach. Nowa inwestycja straszy betonozą na tle panoramy Tatr:

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec
Listen on Spreaker.