Kraków miastem kamienic. Są gratką dla miłośników architektury
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Encyklopedii Krakowa PWN, w stolicy Małopolski znajduje się największy zespół kamienic czasów staropolskich w kraju. Najstarszym istniejącym budynkiem mieszkalnym w mieście jest obecnie kamienno-ceglana kamienica przy ul. św. Krzyża 23, która została wzniesiona w XIV wieku, a więc jeszcze w epoce średniowiecza. Największy rozkwit kamienic krakowskich przypadł natomiast na drugą połowę XVI w. i pierwszą połowę XVII w. Wówczas zaczęto dobudowywać drugie piętra czy stawiać murowane oficyny tylne. Warto bowiem zaznaczyć, że to, co widzimy dzisiaj, jest w większości przypadków efektem licznych przebudówek, zwłaszcza jeśli historia danej kamienicy sięga wiele wieków wstecz. Na przestrzeni czasu kamienice się rozrastały, pewne elementy traciły, a pewne zyskiwały. Zasada ta dotyczy zarówno liczby pięter, jak i detali.
Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę właśnie na detale krakowskich kamienic. Wiele z nich posiada bowiem godła (zwykle w formie płaskorzeźb), zdobienia w formie sztukaterii, reliefy (płaskorzeźby), groteskowe maszkarony, wykusze (wystające z lica elewacji fragmenty budynku), portale (ozdobne architektoniczne obramienia drzwi wejściowych), konsole (ozdobne wsporniki gzymsów i balkonów). Prawdziwą perełką są kamienice zdobione sgraffito, czyli techniką dekoracyjną malarstwa ściennego, która polegała na nakładaniu i zeskrobywaniu warstw farby w ten sposób, żeby na elewacji powstał konkretny wzór.
W naszej galerii zamieściliśmy zdjęcia najpiękniejszych krakowskich kamienic pochodzących z różnych czasów i z różnych lokalizacji. Warte uwagi budynki znajdują się bowiem nie tylko w obrębie Rynku Głównego, ale także w innych częściach miasta. Przy czym to te, które leżą w granicach Starego Miasta, zostały wpisane w 1978 r. są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.