Kościoły w Krakowie. Które świątynie w stolicy Małopolski warto zobaczyć?
Spacerując po Starym Mieście w Krakowie, trudno nie odnieść wrażenia, że w tym mieście kościołów nie brakuje. Już na samym Rynku Głównym mamy dwa: Bazylikę Mariacką oraz kościół św. Wojciecha, którego historia sięga X wieku. Na przestrzeni stuleci i rozwoju miasta w stolicy Małopolski pojawiły się dosłownie setki świątyń. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie magistratu obecnie w Krakowie jest około 360 zabytkowych kościołów. Za najcenniejsze uchodzą oczywiście te zlokalizowane w samym centrum. Oprócz wspomnianej już Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Wojciecha należy zobaczyć m.in. barokową perłę, czyli kościół św. Anny, bazylikę franciszkanów z witrażem i polichromiami Stanisława Wyspiańskiego, kościół św. Krzyża (jeden z najstarszych w mieście, pochodzący z XIV w.), kościół św. Andrzeja (który architektonicznie zachował bryłę romańską, ale wnętrze wyróżnia się barokowym przepychem) czy kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym znajduje się panteon narodowy. To w tej ostatniej świątyni spoczywają m.in. jezuita Piotr Skarga, dramatopisarz Sławomir Mrożek, poeta Adam Zagajewski czy kompozytor Krzysztof Penderecki.
Ograniczenie listy najpiękniejszych kościołów w Krakowie wyłączne do świątyń znajdujących się w okolicy Rynku Głównego byłoby sporym niedopowiedzeniem. Będąc na Kazimierzu, warto odwiedzić np. Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty (będący jednym z najlepszych przykładów średniowiecznej kamieniarki w Polsce) oraz zobaczyć imponujące wnętrza Bazyliki Bożego Ciała. Z kolei Podgórze może pochwalić się neogotyckim kościołem św. Józefa, który - chociaż powstał dopiero na początku XX w. - jest niewątpliwym symbolem tej części miasta.
Fotografie wszystkich wymienionych świątyń (z uwzględnieniem wnętrz) znajdują się w specjalnie przygotowanej galerii, którą stworzyliśmy nie tylko na podstawie własnych preferencji, ale także głosów użytkowników Facebooka, którzy podzielili się swoimi preferencjami na naszym profilu. Zapraszamy do oglądania oraz zwiedzania tych pięknych krakowskich obiektów sakralnych.