biblioteka

i

Autor: jarmoluk, pixabay.com

CIEKAWOSTKI

Najpopularniejsze książki wśród krakowian w 2024 r. Poznaliśmy dane z miejskich bibliotek [LISTA]

2025-01-21 21:46

Biblioteka Kraków skończyła podsumowanie roku 2024 roku w swoich placówkach. Okazało się, że przez ostatnie dwanaście miesięcy mieszkańcy miasta nie próżnowali i łącznie wypożyczyli miliony książek! Statystyki przeczą, jakoby w Polsce panował jakikolwiek kryzys czytelnictwa. Wiemy też, po które tytuły najczęściej sięgali krakowianie. Miejsce pierwsze może wielu zaskoczyć: to reportaż. Szczegóły w naszym materiale.

Dziesiątki nowych czytelników i miliony wypożyczeń. Jak czytają krakowianie?

Już tradycyjnie na początku stycznia Biblioteka Kraków przygotowała statystki dotyczące swojej działalności w roku ubiegłym. Z opublikowanych danych wynika, że krakowianie w ostatnich miesiącach naprawdę często sięgali po literaturę - pod koniec 2024 r. sieć miejskich bibliotek mogła się bowiem pochwalić 186 tysiącami aktywnych czytelników, co przełożyło się na 1 428 645 odwiedzin w poszczególnych filiach, podczas których dokonano 2 817 902 wypożyczeń (nie tylko książek, ale również audiobooków, filmów, planszówek czy dokumentów elektronicznych). To ponad 200 tysięcy więcej niż w 2023 roku. Niewątpliwym sukcesem jest także liczba nowych członków - szeregi czytelników Biblioteki Kraków zasiliło ponad 20 tysięcy osób.

Ulubione książki krakowian w 2024 r. Lista 10. najczęściej wypożyczanych tytułów

Biblioteka Kraków przygotowała także zestawienie 10. tytułów, które były najczęściej wypożyczane na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Dla wielu osób poniższa lista może budzić zaskoczenie. Brakuje na niej, chociażby największych gwiazd polskiej literatury pięknej: Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha czy Jakuba Małeckiego. Nie znajdziemy też czołowych nazwisk kryminału: Katarzyny Bondy, Remigiusza Mroza czy Izabeli Janiszewskiej. Jedynie zagraniczna przedstawicielka tego gatunku - Camilla Lackberg - znalazła się w pierwszej dziesiątce. Po jakie książki sięgali zatem mieszkańcy stolicy Małopolski? Podium należy do reportażu, książki dla dzieci i komiksu. Widać też zdecydowaną przewagę tytułów należących do literatury obyczajowej.

  1. Chłopki: opowieść o naszych babkach / Joanna Kuciel-Frydryszak
  2. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) / Justyna Bednarek
  3. Szkoła latania / [scenariusz i rysunki:] Janusz Christa
  4. Lew, czarownica i stara szafa / C. S. Lewis
  5. Atlas: historia Pa Salta / Lucinda Riley
  6. Porywy namiętnych serc / Edyta Świętek
  7. Powrót do domu / Kristin Hannah
  8. Fantazje niewinnych lat / Edyta Świętek
  9. Zanim wystygnie kawa / Toshikazu Kawaguchi
  10. Kukułcze jajo / Camilla Läckberg

Wyzwanie czytelnicze 2025 w Bibliotece Kraków. Na czym polega zabawa?

W 2025 r., aby zachęcić mieszkańców miasta do jeszcze większej aktywności, Biblioteka Kraków już po raz piąty przygotowała czytelnicze wyzwanie. Celem akcji jest przeczytanie jednej książki na tydzień, co łącznie daje 52 tygodnie, stąd też jej nazwa - #52 tygodnie z Biblioteką Kraków. Nie chodzi jednak o konkretne tytuły, natomiast o pozycje, które będą pasować do wymienionych na specjalnej liście kategorii np. "Pulitzer", "Powieść historyczna, "Tomik poezji" czy "Kultura regionu". Szczegóły dotyczące wyzwania znajdują się na Facebooku Biblioteki Kraków.

Orszak Trzech Króli w Krakowie 2025 r.
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Najmniejsze mieszkanie na świecie znajduje się w Krakowie. Jak wygląda 2,5 metrowy mikroapartament?

Te dzieła sztuki znajdują się w Krakowie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Pytanie 1 z 12
Zaczynamy najłatwiej jak się da. Dzieło ze zdjęcia, które możemy podziwiać w Muzeum Czartoryskich, to:
Dama z gronostajem