Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jedną z rzeczy, która nieodłącznie się z nimi kojarzy, jest szopka. W świątyniach możemy oglądać różne instalacje, które każdego roku przyciągają tysiące wiernych.
Wyjątkowa szopka powstaje w podkrakowskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. Już niedługo w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym będziemy mogli oglądać największą tego typu budowlę w Polsce.
W bazylice umieszczono już podest, który zajmuje ok. 30 m oraz panorama o wymiarach 11x8 m. Pojawią się tam też nowe figury z Włoch. Kalwaryjska szopka ma składać się z ok. 150 elementów, w tym ponad 50 ruchomych.
Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice, celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy Wśród nocnej ciszy - czytamy na stronie bazyliki.
Jak powstaje kalwaryjska szopka? W specjalnym nagraniu opowie wam o tym o. Tarsycjusz Bukowski OFM.