WIADOMOŚCI Z REGIONU

Najwyższy szczyt w Tatrach bił na głowę Gerlach i Rysy. Swój status stracił w wyniku potwornej katastrofy [GALERIA]

2025-01-21 21:46

Tatry pełne są niezwykłych szczytów. Obecnie za największy z nich uważa się Gerlach, jednak jeśli wierzyć historykom, nie zawsze tak było. Wcześniej to miano dzierżyła inna góra, jednak na skutek katastrofy sprzed lat na niezwykłą skalę, utraciła swoją wysokość. Według źródeł historycznych obecnie jest niższy nawet o 300 metrów niż był pierwotnie.

Spis treści

  1. Najwyższy szczyt w Tatrach to Gerlach
  2. Sławkowski Szczyt był najwyższą górą w Tatrach. Swój status miał stracić przez katastrofę
  3. Czy badania naukowe potwierdzają status Sławkowego Szczytu?

Najwyższy szczyt w Tatrach to Gerlach

Tatry to piękne i wyjątkowe góry, pełne niezwykłych szczytów. Turyści i turystki, udający się na wyprawę, mają pełen wachlarz możliwości wyboru ścieżki o różnym poziomie trudności. Wielu chętnych mierzy jednak bardzo wysoko, dlatego najwyższe szczyty w Tatrach bywają w szczycie sezonu wyjątkowo oblegane. Obecnie najwyższa góra w Tatrach to Gerlach, który wznosi się na 2655 metrów n.p.m. i mieści się po słowackiej stronie gór. W Polsce najwyższy szczyt to Rysy, mierzące 2499 metrów n.p.m.

Sławkowski Szczyt był najwyższą górą w Tatrach. Swój status miał stracić przez katastrofę

Chociaż dzisiaj nie mamy wątpliwości, które wierzchołki w Tatrach są najwyższe, wiele źródeł historycznych wskazuje na zupełnie inną górę niż Gerlach czy Rysy. Chodzi o Sławkowski Szczyt, który obecnie mierzy 2453 metry n.p.m., co plasuje go dopiero na 27. miejscu w rankingu najwyższych tatrzańskich szczytów. Wcześniej jednak to on był wskazywany jako najwyższy. Skąd więc ta zmiana? Według Kronik Miasta Lewoczy w XVII wieku, a dokładniej w 1662 roku doszło do serii kataklizmów na obszarze dzisiejszego Podhala, które sprawiły, że Sławkowski Szczyt przestał być najwyższą górą.

— 5 sierpnia pomiędzy godziną 12 a pierwszą w południe, przyszła gwałtowna burza w czasie której zwalił się aż do podstawy narożnik wieży kościelnej. [...] Później w nocy 6 sierpnia przyszedł deszcz ulewny i woda zalała wszystko, co nie wydarzyło się jeszcze za ludzkiej pamięci. W innych miejscowościach i w okolicy miasta znikły nie tylko ogrody z drzewami, folwarki i domki garbarskie, ale także ogrody warzywne i pola orne, tak że nie można było rozeznać, gdzie się przed powodzią znajdowały. Strat w okolicach miasta (nie mówiąc o Kiezmarku i innych miejscowościach), nie dałoby się wyrównać kwotą kilku tysięcy florenów. I co najważniejsze, że w Górach Śnieżnych [Wysokich Tatrach] było tak wielkie trzęsienie ziemi, że olbrzymia skała lub raczej góra stoczyła się i upadla, rozbijając się otworzyła nowe wielkie jezioro wypełnione wodą — czytamy w wypisie z kroniki, który wykonał Lesław Obłój.

QUIZ: Tatry, Pieniny, czy Gorce? Wiesz, w których górach znajduje się ten szczyt?
Pytanie 1 z 10
Trzy Korony
Trzy Korony

Czy badania naukowe potwierdzają status Sławkowego Szczytu?

Podobną historię można spotkać także w innych źródłach historycznych. "Historia szkoły Pijarów prowincji polskiej od roku 1642 do roku 1686" wspomina o potężnym trzęsieniu ziemi, na skutek którego  wierzchołek Sławkowskiego Szczytu oderwał się i runął, przez co szczyt miał stracić aż 300 metrów ze swojej wysokości. Ostatecznie status Sławkowskiego Szczytu jako najwyższego wierzchołka w Tatrach nie został potwierdzony przez badania naukowe.

To był najwyższy szczyt w Tatrach. Aż do katastrofy bił na głowę Gerlach i Rysy:

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów