Czym jest laga na „Lewego”?
"Laga" na „Lewego” to krótka, aczkolwiek bardzo dobitna charakterystyka gry reprezentacji Polski, która przylgnęła do niej już kilka lat temu. Tego prześmiewczego określenia kibice, internauci, a nawet dziennikarze używali w przypadku, kiedy poszczególni piłkarze zagrywali bardzo długie podania pod pole karne, bądź na połowę rywala do osamotnionego napastnika FC Barcelony.
Takie sceny oglądaliśmy m.in. podczas eliminacji do mistrzostw Europy w 2020 roku, ale też na mundialu w Katarze. Popularna „laga” była stosowana podczas każdego meczu na turnieju. Zazwyczaj długie zagrania do kapitana reprezentacji Polski posyłał Wojciech Szczęsny.
Co ciekawe, polska taktyka nie umknęła francuskim dziennikarzom, którzy przed rozgrywanym w niedzielę, 4 grudnia meczem Francja – Polska opisywali styl gry Biało-Czerwonych.
W krótkim fragmencie tekstu „laga” opisywana jest jako „polski kick and rush”, czyli zagranie piłki od Wojciecha Szczęsnego do Roberta Lewandowskiego z pominięciem linii pomocy. Należy dodać, że „Le Laga” jest najczęściej krytykowana i uznawana za przejaw bezradności i braku pomysłu na grę. Hasło stało się tak popularne, że trafiło nawet na polską Wikipedię, co momentalnie podchwycili internauci.
Określenie stylu gry, które przylgnęło do kadry jest też określane jako „Laga Bonito”, co jest oczywistym przeciwieństwem do słynnej „Joga Bonito”. Reprezentacja Polski w niedzielę, 4 grudnia zakończyła swój udział na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze, przegrywając w 1/8 finału z broniącymi tytułu Francuzami. Warto wspomnieć, że był to jedyny mecz na trwającym mundialu, kiedy słynna „laga” nie stanowiła dominującego pomysłu na grę Biało-Czerwonych.