Co jest przedmiotem badań?
Naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad budzącą nadzieję substancją, która może wejść w skład leku wykorzystywanego w chemioterapii do precyzyjnego uderzenia w receptory komórek nowotworowych, co pozwoli na zablokowanie ich namnażania.
- Taka celowana terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla pacjenta niż obecnie stosowane chemioterapeutyki - zapowiada Damian Kułaga z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.
Polecany artykuł:
Rak piersi to najczęściej diagnozowany typ nowotworu złośliwego wśród kobiet, a badacze z Politechniki Krakowskiej są na tropie celowanego leku. Obecnie trwa synteza nowych związków i badanie ich przeciwnowotworowego potencjału.
- Mamy już zsyntezowanych 100 związków, docelowo opracujemy ich drugie tyle. Każda otrzymana cząsteczka będzie przebadana – w testach radioizotopowych - pod kątem powinowactwa z receptorem 5-HT7, czyli tego czy i jak się z nim wiąże. Mamy już wyłonioną szczególnie obiecującą pulę takich związków, które wykazują aktywność i są selektywne tylko do tego receptora – zdradza kierownik projektu.
Cząsteczki na dalsze testy prosto z krakowskich laboratoriów trafiają do ośrodków badawczych partnerów projektu - Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.
Projekt zakłada zrealizowanie trzech głównych celów:
- opracowanie cząsteczki o działaniu przeciw TNBC, której skuteczność będzie udowodniona na modelu zwierzęcym,
- stworzenie biblioteki związków o celowanym działaniu – zarówno na receptor 5-HT7, którego stymulowanie lub blokowanie ma istotne znaczenie w kontekście leczenia np. depresji i innych chorób centralnego układu nerwowego, jak i związków o działaniu cytotoksycznym na nowotworowych liniach komórkowych,
- opracowanie wydajnej, taniej i bezpiecznej dla środowiska metody syntezy, która może być wykorzystana do syntezy leków lub biblioteki związków.