Naukowcy z AGH pracują nad algorytmem, który pomoże nam podejmować decyzje

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Profesor Piotr Faliszewski

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Pomoże ci w tym algorytm studentów AGH

2020-12-10 15:07

Skomplikowana matematyka, która ma nam uprościć życie. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymali dofinansowanie badań nad algorytmem, który docelowo ma ułatwić jego użytkownikom podejmowanie różnych wyborów. System ma się opierać na światopoglądzie danej osoby wyrażanym w wyborach politycznych.

W podejmowaniu decyzji może pomóc specjalny algorytm. Zespół badawczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otrzymał europejski grant na prace nad Teorią Wyborów Społecznych. W skrócie chodzi o to, że na podstawie danych związanych na przykład z poglądami politycznymi algorytm matematyczny ma pomagać nam podejmować inne wybory, nieco bardziej przyziemne.

Maturzyści z Bydgoszczy zmierzyli się z matematyką. Jak im poszło?

Chcemy znaleźć najlepszy film na dany wieczór, ale w sumie nie do końca wiemy czego szukamy. Może tak być: oglądałem sobie jakiś film wiem, że lubię podobne filmy i teraz mogę skorzystać z systemu wyborczego, który jakoś zagreguje poglądy osób, która lubiły ten sam film co ja i mogę na przykład dostać listę filmów podobnych do tego, który oglądałem - mówi szef zespołu Profesor Piotr Faliszewski.

Dzięki algorytmowi możliwe byłoby, przynajmniej teoretycznie, stworzenie systemu, który podpowiada Krakowianom na przykład jakie projektu budżetu obywatelskiego są zbieżne z ich poglądami.

To by wymagało takiego działania interaktywnego, no bo musi być ta grupa początkowych wyborców, którzy wykonują pracę i przeglądają projekty sami, natomiast później skorzystanie z tych poglądów, które oni wyrazili w poszukiwaniu projektów, to jak najbardziej byłoby realizowalne - dodaje Profesor.

Zespół obecnie jest na etapie obliczeń matematycznych, które są obiecujące. Otrzymany przez zespół grant jest pięcioletni i w tym czasie naukowcy chcą już mieć praktyczne efekty swojej pracy.

Konkurs na podobne rozwiązanie informatyczne kilkanaście lat temu, a więc w początkach swojego istnienia, zorganizował Netflix. Stąd wziął się system serwisu polegający na proponowaniu danemu użytkownikowi seriali i filmów podobnych do tych, które już oglądał.

O szczegółach algorytmu z kierownikiem zespołu badawczego Profesorem Piotrem Faliszewskim rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?