Telewizja

i

Autor: Pixabay Gigantyczna kara dla mieszkańca Mrągowa za za nielegalne udostępnianie kanałów telewizji cyfrowej.

WIADOMOŚCI

Duże zmiany w telewizji naziemnej przed świętami. Nawet pół miliona osób bez dostępu do podstawowych kanałów

2023-12-21 15:27

Naziemna telewizja cyfrowa przechodzi poważne zmiany, a to oznacza, że jej użytkownicy już wkrótce mogą zostać nieprzyjemnie zaskoczeni. Gospodarstwa domowe, które nie zdążyły wymienić telewizorów i dekoderów, na takie, zdolne odbierać nowy standard telewizji, już wkrótce stracą dostęp do kanałów spod szyldu TVP. Kiedy nowe zmiany wchodzą w życie i jak nie stracić dostępu do stacji Telewizji Polskiej? Sprawdźcie już teraz w naszym materiale.

Spis treści

  1. Zmiany w telewizji naziemnej 2023
  2. Naziemna telewizja cyfrowa. Brak sygnału TVP
  3. Jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2?
  4. Jak ustawić TVP na nowy standard?
  5. Nowy standard telewizji już we wschodniej Polsce

Zmiany w telewizji naziemnej 2023

Chociaż coraz więcej osób rezygnuje z telewizji naziemnej na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej oraz platform streamingowych, wciąż wiele gospodarstw korzysta z telewizji naziemnej. W piątek, 10 listopada prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podjął decyzję o zmianie standardu MUX-3, do którego należą kanały spod szyldu TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) na DVB-T2/HEVC. To oznacza, że użytkownicy telewizji naziemnej będą mogli oglądać te kanały w rozdzielczości HD. Zmiany będą wprowadzane na dwie tury - 14 i 15 grudnia w zachodniej Polsce, 18 i 19 grudnia we wschodniej Polsce. 

Naziemna telewizja cyfrowa. Brak sygnału TVP

W związku z zapowiedzianymi zmianami, które wejdą w życie w grudniu, osoby posiadające stare telewizory i dekodery, nie będą musiały pogodzić się z brakiem sygnału TVP. Chociaż Ministerstwo Cyfryzacji prowadziło długie kampanie informujące o konieczności wymianie odbiorników na nowe, wciąż około pół miliona gospodarstw nie wprowadziło koniecznych zmian. To oznacza, że nie będą mogły dłużej odbierać kanałów TVP. W ich miejsce pojawi się komunikat o braku sygnału albo zobaczą czarny ekran, na którym nie wyświetla się żadna treść. Obecnie nie będą także mogły liczyć na dofinansowanie na wymianę odbiorników, które rząd oferował wcześniej, podczas prowadzenia kampanii informacyjnej o zmianie z MUX-3 na DVB-T2/HEVC.

QUIZ: The Office

Pytanie 1 z 12
Sprzedażą jakiego produktu zajmuje się firma Dunder Mifflin?
Dunder Mifflin, The Office

Jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2?

Aby móc swobodnie odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie niezbędny jest telewizor i dekoder, dostosowany do tej technologii. Jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2? Najłatwiej będzie przejrzeć instrukcję obsługi telewizora i dekodera, w której producent zawarł wszelkie informacje na ten temat. W tym celu można także poszukać niezbędnych informacji na stronie internetowej firmy, której sprzęt posiadamy w domu. 

Jak ustawić TVP na nowy standard?

Zmiana w telewizji naziemnej 2023 wprowadzi poważne zamieszanie w wielu gospodarstwach domowych. Aby móc swobodnie oglądać kanały spod szyldu Telewizji Polskiej po zmianach, zapowiedzianych na połowę grudnia, należy dostosować swojego odbiorniki, które posiadamy w domu. Jak ustawić TVP na nowy standard? Naziemna telewizja cyfrowa wymaga odpowiedniej infrastruktury. To oznacza, że niezbędny do tego jest telewizor z tunerem DVB-T oraz poprawnie ustawiona antena telewizyjna. Najważniejsze jest, aby została ustawiona w odpowiednim kierunku, czyli w stronę nadajnika. Informacje o tym, gdzie znaleźć najbliższy można znaleźć na stronie internetowej emimaps.emitel.pl. Tam, po wpisaniu swojej miejscowości, uzyskamy niezbędne informacje do prawidłowego ustawienia anteny telewizyjnej.

Nowy standard telewizji już we wschodniej Polsce

W nocy z 18 na 19 grudnia doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji MUX 3 z kanałami TVP. Zmiany nastąpiły w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Wcześniej podobna zmiana zaszła w pozostałej części kraju. Od tej pory gospodarstwa domowe, posługujące się starymi odbiornikami, nie mogą dłużej oglądać takich stacji jak TVP1 i TVP2. Krajowy Instytut Mediów poinformował, że obecnie nawet 266 tysięcy domów nie była gotowa na tę zmianę i straciła dostęp do telewizji publicznej.

W Zakopanem trwa budowa sceny na Sylwestra Marzeń TVP2:

Jarmark świąteczny w Berlinie. Nie brakuje polskich akcentów
Listen on Spreaker.