Podział Małopolski według raportu Instytutu Sobieskiego. Warianty I-IV
Dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego opracował cztery warianty podziału Polski. Wariant I „minimalny” (16 województw) jest powściągliwą korektą obecnego stanu rzeczy. Województwo małopolskie pozostaje na mapie, a jego stolicą jest Kraków. Jednak część Małopolski zostaje w tym wariancie przyłączona do nowego województwa przemysko-tarnowskiego (podkarpackiego), posiadającego dwie stolice – Rzeszów i Tarnów. Co ciekawe, na mapie pojawia się też województwo śląsko-małopolskie.
Wariant II „umiarkowany” (20 województw) przewiduje uzupełnienie układu o brakujące województwa – w świetle standardów obecnego podziału. Małopolska zostaje podzielona na województwo krakowskie (stolica: Kraków) oraz sądecko-tarnowskie (stolice: Nowy Sącz i Tarnów). W tym wariancie mamy również województwa: śląsko-małopolskie oraz cieszyńsko-krakowskie.
Wariant III „równoważący” (22 województwa) proponuje ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych. Małopolska dzieli się na województwo krakowskie (stolica: Kraków) oraz południowomałopolskie (stolice: Nowy Sącz i Tarnów). Na mapie mamy również województwo cieszyńsko-krakowskie.
Wariant IV „makroregionalny” (12 województw) to powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, przede wszystkim ośrodki metropolitalne. Dochodzi w tym przypadku do rozszerzenia województwa małopolskiego o obszar Bielska-Białej. W ten sposób powstałoby województwo cieszyńsko-krakowskie z siedzibą władz w Bielsku-Białej i w Nowym Sączu oraz ośrodkiem metropolitalnym w Krakowie. Jednak od Małopolski oddzieliłby się Tarnów, który wraz z Przemyślem utworzyłby województwo przemysko-tarnowskie (podkarpackie). Oba miasta byłyby jego stolicami, a ośrodkiem metropolitalnym zostałby Rzeszów.
Czy Małopolska zniknie z mapy Polski? Koncepcja Mariana Lica
Marian Lic jest emerytowanym nauczycielem związanym z górnictwem, który na co dzień mieszka w Tychach na Śląsku. Aktywista w rozmowie z Portalem Samorządowym przedstawił swoją koncepcję alternatywnego podziału Polski, w której zredukował liczbę województw do 8. „Według mnie optymalna liczba województw to 8, z dużymi ośrodkami metropolitalnymi. Województwa powinny liczyć od 3,5 do 5,5 mln ludzi, najlepiej ok. 4,5 mln. Obniżyłoby to koszty utrzymania administracji i zwiększyło możliwości inwestycyjne w rozwój regionu” – argumentuje Marian Lic. Czy w jego wizji Polski znalazło się miejsce dla województwa małopolskiego?
Nowy podział administracyjny Polski według Mariana Lica pozostawia na mapie Małopolskę z ośrodkiem metropolitalnym w Krakowie. Pozostałe województwa to: śląskie (Katowice), dolnośląskie (Wrocław), wielkopolskie (Poznań), środkowopolskie (Łódź), mazowieckie (Płock), mazursko-podlaskie (Białystok) oraz pomorskie (Gdańsk). Ciekawą zmianą jest zastąpienie Warszawy Płockiem na Mazowszu. Ponadto w jego koncepcji status stolic tracą: Szczecin, Kielce, Opole, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz oraz Toruń.
Polecany artykuł: