Bloki na osiedlu Podwawelskim

i

Autor: Wikimedia

"Nie" dla wielkich bloków na osiedlu Podwawelskim

2022-12-07 16:11

Nie dla wielkich bloków na tak zwanym "terenie Ogrodnika" - apelują mieszkańcy osiedla Podwawelskiego. "Teren Ogrodnika" to duży obszar zielony, ale też działka prywatna. Pierwotnie miała tam powstać zabudowa, z czym nie zgadzają się krakowianie.

Rok temu prezydent Krakowa chciał, by na wspomnianym terenie powstały apartamentowce, jednak takiemu planowi sprzeciwili się radni. Teraz temat wraca, bo sprawę rozstrzygnie sąd - i jest duża szansa, że orzeczenie będzie niekorzystne dla mieszkańców.

Walczymy o to, aby wrócić do plac nad planem miejscowym dla Podwawelskiego, żeby zablokować patodeweloperkę. Chodzi nam o to, żeby określić parametry bloków - o ile muszą powstać - w taki sposób, by to była zrównoważona zabudowa, a nie im więcej i wyżej, tym lepiej - mówi Paulina Poniewska, mieszkanka ulicy Rozdroże na osiedlu Podwawelskim. 

Quiz. Jak dobrze znasz przysłowia świąteczne

Pytanie 1 z 8
Kiedy Gody jasne, to:

"Przestrzegaliśmy, że dojdzie do wydania tak zwanej "wuzetki", czyli decyzji o budowie, pomimo odrzucenia planu miejscowego pozwalającego wznieść bloki" - podkreśla Łukasz Maślona, radny klubu Kraków dla Mieszkańców.

Takie ryzyko jest coraz większe, ponieważ z relacji mieszkańców wynika, iż sąd chce wyznaczyć tam drogę do jednej z działek. A jeśli do tego dojdzie i obsługa komunikacyjna będzie zabezpieczona, to otwiera to szeroką drogę do wydawania kolejnych "wuzetek".

Klub Kraków dla Mieszkańców wzywa prezydenta Krakowa i radnych miasta, by pilnie przygotować plan zagospodarowania dla osiedla Podwawelskiego. Jak przekonuje Maślona, wówczas "teren Ogrodnika" zostanie przeznaczony pod park, a jego właściciel otrzyma stosowne odszkodowanie.

Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzić. Lista referencyjna