Wyniki badań środowiskowych obszaru KNHP miały zostać udostępnione krakowskim radnym - tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale spółka będzie składać skargę kasacyjną. Jak KNHP uzasadnia tę decyzję?
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stoi w sprzeczności z wcześniejszymi orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego, który już w 2012 roku twierdził, że przepisy Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku są nadrzędne wobec przepisów Ustaw o udostępnianiu informacji publicznej - mówi Marcin Rybski, rzecznik spółki.
A wspomniane - według KNHP - nadrzędne przepisy nie pozwalają na informowanie o stanie gruntu. Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody uważa, że to błędne tłumaczenie
Ja się bardzo dziwię pracownikom spółki, bo ja nie wiem, czy oni nie mają świadomości, odpowiedzialności karnej za nieudostępnienie tych dokumentów. Według przepisów prawa za nieudostępnienie takich informacji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku czasu.
O udostępnienie dokumentów wnioskował radny Łukasz Maślona. Sprawę rozstrzygnie teraz Naczelny Sąd Administracyjny.