Z jednej strony "bezpieczeństwo", z drugiej "rządowa cenzura". Oto, co wiadomo o nowej ustawie
Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że 25 września 2023 roku wejdzie w życie Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która w sierpniu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z art. 14 tej ustawy, podmiot publiczny będzie mógł zlecać usługę wysyłania krótkich wiadomości tekstowych wyłącznie integratorowi usług SMS wpisanemu do wykazu prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wpisać będą mogły się między inymi
- banki,
- fundusze inwestycyjne,
- zakłady ubezpieczeń,
- jednostki sektora finansów publicznych.
Założenia tej ustawy są pozytywne. W teorii ma ona niwelować takie negatywne zjawiska, jak smishing i spoofing, czyli fałszywe SMS-y, w których ktoś podszywa się pod zaufaną instytucję czy osobę, taką jak bank czy kurier, a następnie próbuje wyłudzić nasze dane osobowe czy pieniądze. Sceptycy sądzą jednak, że będzie to państwowa ingerencja w naszą korespondencję.
Gdzie będzie można zgłaszać próby oszustwa?
Do działań na rzecz bezpieczeństwa komunikacyjnego zostanie też włączony specjalny zespół CSIRT NASK (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). Jest on prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy. Jak czytamy w ustawie, zespół na podstawie SMS-ów otrzymanych od odbiorców tych wiadomości oraz informacji otrzymanych od przedsiębiorców telekomunikacyjnych i innych podmiotów będzie monitorował występowanie smishingu. Do tego zespołu będzie można też zgłosić SMS-y, co do których będziemy mieć podejrzenie, że ich treść jest próbą oszustwa.