Pracownik

i

Autor: Pexels Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wiadomości

Nie wykorzystałeś urlopu w tym roku? Sprawdź, czy przysługuje ci wypłata ekwiwalentu

2023-12-08 16:00

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i pierwszy dzień 2024 roku już za kilkanaście dni. Część osób (dotyczy to zatrudnionych na umowę o pracę) ma niewykorzystany urlop. Oczywiście można o niego jeszcze poprosić, a dwa wolne dni w tym roku konkretne osoby wręcz jeszcze muszą wykorzystać, jednak co w przypadku, gdy jakieś dni urlopowe nam jednak zostaną? Kto może liczyć na ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Komu się należy?

Końcówka roku jest bardzo intensywnym czasem praktycznie we wszystkich branżach. Mało kto ma wtedy możliwość wzięcia wolnego. Czy za niewykorzystany urlop w danym roku kalendarzowym pracownikowi należy się wypłata pieniędzy, czyli ekwiwalent? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Większości pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego przechodzą na kolejny rok, lecz jest określony czas na ich wykorzystanie. W tym roku urlop z 2022 roku można było wykorzystać do końca września 2023 i tak będzie w nowym. Jeśli nie wykorzystaliśmy urlopu na żądanie, on również przechodzi na nowy rok, ale jako zwykły urlop. W takiej sytuacji prawa do ekwiwalentu zatem nie ma. Inaczej jest w sytuacji zbliżającego się terminu końca umowy i jej nieprzedłużenia lub zwolnienia. Wtedy pracownikowi jak najbardziej należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2023 roku i dowiedzieć się, ile pieniędzy nam się należy? Można do tego użyć specjalnego kalkulatora dostępnego w sieci. Należy tam wpisać otrzymywaną podstawę wymiaru świadczenia, liczbę godzin urlopu, która nam pozostała, rok, wymiar czasu pracy oraz obowiązującą normę dobową.

Chcesz jednak wykorzystać urlop jeszcze w tym roku? Zobacz, jak z 3 zrobić aż 10 dni wolnego

Jeśli dysponujemy chociażby trzema dniami urlopu do wykorzystania, a chcielibyśmy zwieńczyć odchodzący rok dłuższym odpoczynkiem, może już zacierać ręce. 10 dni bez pracy to pokłosie tego, w jaki sposób wypadają w tym roku Święta Bożego Narodzenia. Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zatem gdyby wypadała w dzień roboczy, nie mielibyśmy wolnego. Jednak Wigilia przypada w niedzielę, zatem wolne czeka nas od soboty, 23 grudnia. Ustawowo wolny jest natomiast pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, a więc 25 i 26 grudnia - wypadają w poniedziałek i wtorek. Wystarczy więc, że weźmiemy tylko trzy dni urlopu, by mieć wolne od 23 grudnia 2023 do 1 stycznia 2024 roku. Jeśli natomiast mamy dziecko w wieku do 14 lat, przysługują nam jeszcze dwa dni urlopu opiekuńczego. Można go wykorzystać tylko w tym roku, bo ten niestety przepada.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w PRL. To był zupełnie inny świat [GALERIA]

Dramat w metrze! Próbował wepchnąć parę pod pociąg