Pracownik

i

Autor: pl.freepik.com Wigilia, 24.12.2023 - czy będzie to niedziela handlowa? Jakie sklepy będą otwarte w Wigilię?

Wiadomości

Oni będą pracować w Wigilię? Są zmiany w projekcie zakazu handlu 24 grudnia

2023-12-11 7:34

Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła we wtorek, 28 listopada poprawkę do projektu zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Ograniczeniem nie będą objęte między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe. Sejm przyjął również nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Jakie sklepy będą prawdopodobnie otwarte w Wigilię? Komisja przyjęła poprawkę do projektu zakazu handlu 24 grudnia

Poprawkę do projektu nowelizacji o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, podczas drugiego czytania, zgłosili posłowie Polski 2050, czyli autorzy projektu. Poprawka zakłada, że zakazem handlu 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych, takie jak m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe. Lista wykluczeń - jak zaznaczyła Izabela Bodnar (Polska 2050) - pokrywa się wykluczeniami w obowiązującej ustawie o zakazie niedzielnego handlu. Sejm przyjął również w środę, 28 listopada nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. W głosowaniu uczestniczyło 441 posłów; za nowelizacją opowiedziało się 429, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia  oświadczył, że temat regulacji handlu w niedziele z całą pewnością będzie jeszcze przedmiotem obrad Sejmu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia tego roku. W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Ośrodek narciarski w Pieninach alternatywą dla Tatr. Mnóstwo tras, brak tłumów i uporczywych kolejek [ZDJĘCIA]

Michał Moskal w ogniu pytań! "Wygraliśmy wybory"
Listen on Spreaker.