Wiadukt nad ul. Łokietka

i

Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe

Niebezpieczne skrzyżowanie w Krowodrzy. Mieszkańcy domagają się zmian

2021-03-08 17:04

Brak chodników, oświetlenia czy bezpiecznego przejścia dla pieszych. Mieszkańcy nowo powstałych osiedli przy ul. Poznańskiej nie mają łatwego życia, które stało się jeszcze trudniejsze po przebudowie wiaduktu kolejowego nad ulicą Łokietka. Po likwidacji mijanki, ruch aut w tym miejscu znacznie się nasilił. Niestety tamtejsza infrastruktura nie nadążyła nad zmianami.

Urzędnicy nie pomyśleli o bezpieczeństwie pieszych, którzy ze swojego osiedla wychodzą wprost pod rozpędzone auta. 

Koszmar pieszych na ul. Poznańskiej. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Mieszkańcy kilkutysięcznego osiedla nie mają możliwości przejścia w kierunku parku przy ul. Składowej czy w kierunku ul. Łokietka. Ponieważ ruch pieszych jest bardzo intensywny często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza, że w tym miejscu droga zakręca i auta nie są widoczne. Na co dzień widuję, jak piesi są zmuszeni przebiegać przez ulicę tuż przed przejeżdżającymi samochodami - twierdzi pan Tomasz, mieszkaniec osiedla przy ul. Poznańskiej. 

Marcin Grega, radny Krowodrzy twierdzi, że miasto przespało okazję do zmian infrastruktury.

Już w 2016 roku jako radni zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami, byli obecni radni, wysłaliśmy list do prezydenta Jacka Majchrowskiego, w którym alarmowaliśmy, ze dalsza rozbudowa tego rejonu doprowadzi do katastrofy komunikacyjnej. Miasto mogło próbować wpłynąć na deweloperów, by ci przebudowali ten układ drogowy. Nie było trudne do przewidzenia, że przy takiej skali te problemy będą odbijały się czkawką - mówi. 

Interpelację w tej sprawie złożył do prezydenta Jacka Majchrowskiego radny Grzegorz Stawowy. 

Sam miałem taką sytuację, która na szczęście zakończyła się ostrym hamowaniem. Chcę, by prezydent rozważył zrealizowanie tymczasowych pasów, np. przy ul. Składowej, z wykorzystaniem gruntów zakupionych wraz z dawną rogatką - wyjaśnia. 

Niestety, mieszkańcy nie mogą liczyć na takie rozwiązanie. 

Pamiętajmy o tym, by powstało przejście wymagana jest odpowiednia infrastruktura. Odpowiednie chodniki, krawężniki i najlepiej oświetlenie. Tej infrastruktury tam nie ma, więc nie możemy zrealizować przejścia - wyjaśnia Sebastian Kowal z Biura Miejskiego Inżyniera Ruchu. 

Zarząd Dróg Miasta Krakowa informuje, że pierwotnie w tym miejscu miało powstać rondo, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń to rozwiązanie idzie do kosza. ZDMK chce jeszcze w tym roku opracować wielowariantową koncepcję rozwiązania, lepszego, niż planowane rondo.  

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?