Historia Klubu Sportowego Płaszowianka rozpoczyna się już w 1934 roku, a początek odradzania się łucznictwa w Krakowie to czas lat 50-tych. Klub wtedy jednak już stracił swoją nazwę i zniknął ze spisu krakowskich klubów. Był to też początek różnych zawirowań i przemian, w które pozostałości Płaszowianki były wmieszane. Klub istniejący w dzisiejszym kształcie został reaktywowany w 1991 roku.
- Obecnie mamy w klubie dzieci i młodzież, które zaczynają swoją przygodę z łucznictwem, ale są też osoby trenujące wyczynowo i startujące regularnie na poziomie Mistrzostw Polski. Z popularnością łucznictwa jest w ostatnich latach coraz lepiej. Duża w tym rola książek i filmów dla młodzieży, w których ten sport się pojawia. Najbardziej było to odczuwalna gdy szczyt swojej popularności osiągnęła seria Igrzyska Śmierci - mówi Katarzyna Skowron, trenerka KS Płaszowianki
Łucznictwo jest bardzo specyficznym sportem. O wyniku decyduje tutaj wiele niewidocznych dla amatorów detali. Olbrzymie znaczenie mają aspekty techniczne takie jak dobór twardości łuku czy parametrów strzał pod długość naciągu konkretnego zawodnika. Trenerzy KS Płaszowianki podkreślają, że nie jest to sport z kategorii łatwych, ale poziom trudności treningu jest zależny od stażu.
Polecany artykuł:
- Trenując łucznictwo można doskonale popracować nad sobą. Sport ten uczy spokoju, opanowania, ale również dyscypliny i samozaparcia, których najmłodszym ostatnio chyba trochę brakuje. Uprawiając łucznictwo można te cechy łatwo nabyć, bo największym przeciwnikiem, gdy już trzymamy sprzęt w ręku jesteśmy dla siebie my sami - dodaje Katarzyna Skowron.
Wszystkich zainteresowanych łucznictwem odsyłamy na stronę internetową Klubu Sportowego Płaszowianka. Znajdują się tam informacje dotyczące harmonogramu zajęć oraz tego, jak można dołączyć do klubu.
Artykuł jest częścią cyklu o nieoczywistych dyscyplinach sportowych, które można uprawiać w Krakowie. W kolejnym materiale będziecie mogli przeczytać o młodych zapaśnikach Bieżanowianki Kraków.