Strefa Czystego Transportu

i

Autor: Zygmunt Put, Wikimedia Commons / Kraków PL, Facebook

Wiadomości

Niepewna przyszłość Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Jest nowa data!

2024-06-06 15:13

Jest nowa data wejścia w życie Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Pierwszy etap SCT miałby obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku, a nie jak pierwotnie zakładano już od lipca tego roku. Urzędnicy tłumaczą, że najbliższe miesiące wykorzystają na przeprowadzenie kampanii informacyjnej i konsultacji społecznych.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Poznaliśmy nową datę

Propozycja przygotowana przez Zarząd Transportu Publicznego oznacza odsunięcie w czasie wciąż obowiązującej uchwały o SCT. Ich ruch ponadto otwiera możliwość przygotowania nowej, poprawionej uchwały, jednocześnie unieważniającej poprzednią.

Chcielibyśmy zrobić badania ankietowe, zapytać szeroko krakowian co już wiedzą o SCT, jakich informacji im brakuje oraz jak taką Strefę sobie wyobrażając. Zbierając ich opinie i uwagi chcemy przygotować projekt nowej uchwały - mówi Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego.

Nowy projekt uchwały SCT miałby zostać przedstawiony radnym najprawdopodobniej w grudniu tego roku. Zdaniem Filipa Jarmakowskiego z Krakowskiego Alarmu Smogowego decyzja magistratu o zmianie terminu jest słuszna. Ze sporządzonego przez aktywistów raportu wynika, że wszelkie obawy mieszkańców co do SCT w Krakowie wynikają z ich niewiedzy.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Obawy mieszkańców są nieuzasadnione?

Okazało się, że po zapoznaniu się z zasadami SCT w Krakowie 61 % ankietowanych było za wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu. Natomiast z tego naszego badania wynikało też, że o granicach SCT miało pojęcie 1/5 ankietowanych, pojawiło się także wiele mitów, np. takich, że tylko samochody elektryczne będą mogły poruszać się po Strefie, co jest oczywiście nieprawdą - mówi Filip Jarmakowski z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Tematem przesunięcia daty wejścia strefy w życie radni miasta zajmą się już w tę środę, 5 czerwca. Wówczas odbędą się oba czytania projektu.

W tych małopolskich miastach przybywa mieszkańców. Zaludniają się w szokującym tempie

QUIZ: Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 30
Na której nawierzchni najbardziej lubi grać Iga Świątek?
Alicja Majewska miała szczęście. Jej największy hit powstał z myślą o...