Czad zabił 13-letnią Emilię ze Świętochłowic. Mieszkańcy miasta w szoku

i

Autor: Archiwum

Niewidzialny zabójca znowu w akcji! Czad zbiera swoje żniwo!

2022-11-25 16:00

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, a wraz z nim wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ledwo co zima nadeszła, a czad już zabił kilka osób. Służby apelują o rozwagę!

Czad daje się we znaki. Są już pierwsze ofiary!

Czad nazywany jest cichym zabójcą. Jest bezwonny i bezbarwny. Tylko czujki są w stanie wyczuć wydzielający się tlenek węgla. Czad jest przyczyną wielu zasłabnięć i tragedii. Sezon zimowy dopiero co się rozpoczął. Ludzie już powoli zaczęli grzać w domach. Wraz z włączeniem piecyka gazowego w niektórych domach pojawił się również czad.

W ostatnich dniach policja otrzymała zgłoszenie o zatruciu się czadem dwóch osób. Niestety mimo podjętej akcji ratowniczej nie udało się ich uratować. Do tragicznego zdarzenia doszło na terenie powiatu olkuskiego.

- Do pierwszego zdarzenia doszło 19 listopada br. około godziny 20 w Kosmolowie. Ratownicy zostali wezwani do 16-latki, która zatruła się czadem. Dziewczyna została przewieziona Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do krakowskiego szpitala, gdzie przebywała do ubiegłego wtorku. Niestety pomimo pomocy medycznej nie udało się jej uratować. Do drugiego zdarzenia doszło tego samego dnia około godziny 23.30 na jednym z olkuskich osiedli. 17-latek najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla. Niestety pomimo reanimacji 17-latek zmarł - informuje małopolska policja.

Jak uchronić się przed czadem? Policja alarmuje

Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny głównie dlatego, że jest niewyczuwalny dla człowieka. Nie da się go zobaczyć ani poczuć. Policja alarmuje, że jedyna możliwość, aby uchronić się przed niewidzialnym atakiem, jest zamontowanie specjalnej czujki. Jest ona w stanie wykryć, ulatniający się z piecyka gazowego tlenek węgla i zawczasu nas ostrzec.

Służby przypominają, że dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych domowników wcale nie jest trudne. Wystarczy trzymać się kilku kroków:

  • systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne;
  • systematycznie  czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz);
  • sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu);
  • upewnić się, czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja, zwłaszcza gdy w mieszkaniu były wymieniane okna;
  • dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych;
  • korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta;
  • przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców;
  • często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe;
  • zainstalować czujnik czadu – małe i tanie urządzenie, które ratuje życie. 

QUIZ: Andrzejki w PRL-u! Kultowe wróżby i zabawy Polaków w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Naczyniem z wodą, niezbędnym do andrzejkowych wróżb:
Nowe pociągi od bydgoskiej Pesy wjechały na tory