Termin rozpoczęcia budowy parku na Białych Morzach pozostaje pod znakiem zapytania. Zagospodarowanie obszaru po dawnych zakładach Solvay zależy od badań gleby, które Miasto chce przeprowadzić. Badania mają wykazać stopień zasolenia gruntu i jego zanieczyszczenia.
Planujemy dokładne badania gleby pod kątem składu, zasolenia, stężenia różnych pierwiastków. Planujemy oczywiście odwierty geologiczne i wykonanie zdjęć satelitarnych i skanów całego terenu, które pokażą nam piętro roślinności istniejącej - mówi Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Badania są konieczne i muszą zostać przeprowadzone na szeroką skalę. To teren poprzemysłowy i niebezpieczny biologicznie - dodaje profesor Mariusz Czop z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH.
Nie może być tak jak dotychczas w Krakowie, że tereny poprzemysłowe otrzymują nowe funkcje, że zachęca się ludzi aby tam przychodzili i z tego korzystali bez kompleksowych badań, które odpowiedzą na pytanie czy jest to bezpieczne i pozwolą zabezpieczyć ich oraz środowisko przed negatywnymi wpływami - wyjaśnia profesor Mariusz Czop.
Z dokumentów Państwowego Instytutu Geologicznego sprzed 18 lat wynika, że na terenie Białych Mórz może znajdować się nawet 5 milionów ton odpadów. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony przetarg na przeprowadzenie nowych badań.