Niż genueński w Polsce. Lipiec 2025. Co nas czeka?
Od kliku dni pojawiają się informacje o niżu genueńskim, który ma na dobre rozgościć się w Polsce w drugim tygodniu lipca. To podobny front, który jesienią 2024 roku przyniósł ogromne powodzie na Dolnym Śląsku czy w Czechach. Niż genueński przyniesie nie tylko bardzo intensywne opady deszczu. Możemy spodziewać się także gradu oraz silnych porywów wiatru. Kiedy pogoda w Polsce będzie najbardziej niebezpieczna?
Spodziewany się nadejścia niżu genueńskiego. Najbardziej niebezpieczną sytuację pogodową będziemy mieli od nocy z wtorku na środę, aż do samego czwartku. Intensywne opady deszczu lokalnie mogą przekraczać 90 mm. Sytuacja jest dynamiczna i niebezpieczna. Czekamy na pełne wyniki numerów sumerycznych - mówiła Agnieszka Prasek, rzeczniczka IMGW.
Jak dodała, suma opadów w ciągu tych dni może wynieść nawet 200 mmm. Grunt, który jest wysuszony, nie będzie miał możliwości przyjęcia tych opadów. Może więc dochodzić do wezbrań i podtopień. Spadnie również mocno temperatura - ta nie powinna przekraczać 20 st. C. Wzrost spodziewany jest dopiero w następnym tygodniu.

Ostrzeżenia IMGW w Polsce I, II i III stopnia
Już w poniedziałek silne opady deszczu przetoczyły się przez nasz kraj. Jednak jak wspominaliśmy najgorsze jeszcze przed nami. Agnieszka Prasek wskazuje, które obszary są najbardziej zagrożone opadami.
Dotyczy to przede wszystkim południa Polski, centrum oraz wschodu kraju. Wszystko zależy od usytuowania się ośrodka niżowego, który ma znaleźć się na południowo-wschodnim regionie. Wszystko też zależy od tego, jak on długo z nami pozostanie, ze względu na blokadę wyżową na wschodzie - dodaje rzeczniczka IMGW.
Agnieszka Prasek podkreśliła, że IMGW planuje wydać ostrzeżenia II oraz III stopnia. Mowa o województwach
- mazowieckim
- łódzkim
- świętokrzyskim
- lubelskim
- podkarpackim
- opolskim
- dolnośląskim
- śląskim
- małopolskim
Rzeczniczka podkreśliła, że zagrożone mogą być również tereny, które jesienią 2024 roku zostały objęte powodzią. IMGW podkreśla, by śledzić komunikaty na stronie instytutu oraz te, które pojawiają się w social mediach. Mieszkańcy zagrożonych miejscowości powinni zabezpieczyć swoje mienia oraz na czas trwania niebezpiecznych zjawisk pozostać w domu.