To dawna wieś królewska w Małopolsce. Jest połączona ze słowacką miejscowością [GALERIA]

2025-07-12 5:25

Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, znany z urokliwych miejscowości pełnych unikalnych atrakcji turystycznych, takich jak monumentalne zamki, malownicze dwory, pałace i klimatyczne kościoły. Wieś Sromowce Niżne, położona w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn, zachwyca nie tylko krajobrazami, ale i unikalną historią. Dzięki kładce na Dunajcu łączy się z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Jak wygląda to miejsce? Zobaczcie w naszej galerii.

Sromowce Niżne to jedna z najciekawszych wsi w Małopolsce. Jest połączona z Czerwonym Klasztorem na Słowacji

W sercu malowniczych Pienin, w dolinie meandrującego Dunajca, leżą Sromowce Niżne – dawna wieś królewska, a dziś tętniąca życiem perła Małopolski. Ta licząca około 1000 mieszkańców miejscowość to znacznie więcej niż tylko popularny cel turystyczny. To miejsce, gdzie tysiące lat historii spotykają się z nowoczesnością, a polska kultura płynnie przenika się ze słowacką.

Historia osadnictwa na tym terenie sięga niewiarygodnie odległych czasów. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie tu myśliwskiego obozowiska z IX tysiąclecia p.n.e. Formalne początki wsi, założonej w pierwszej połowie XIV wieku, wiążą się z zakonem klarysek ze Starego Sącza. Z czasem jej ranga wzrosła, a w drugiej połowie XVI wieku Sromowce Niżne, należące do tenuty czorsztyńskiej, zyskały status wsi królewskiej.

Wyjątkowe walory krajobrazowe doceniono już dawno. W 1832 roku rozpoczęto organizację turystycznych spływów Dunajcem do Szczawnicy, które do dziś stanowią główną atrakcję regionu. Działalność Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, założonego tu w 1934 roku, kontynuuje tę piękną tradycję. Świadkiem bogatej przeszłości jest zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Katarzyny z 1513 roku. Dziś, jako ważny punkt na Szlaku Architektury Drewnianej, mieści galerię sztuki.

Kraków Radio ESKA Google News

Prawdziwym przełomem, który na nowo zdefiniował charakter miejscowości, było otwarcie w 2006 roku nowoczesnej kładki pieszo-rowerowej. Ta konstrukcja symbolicznie i fizycznie połączyła polski brzeg Dunajca ze słowacką miejscowością Czerwony Klasztor. Dzięki niej turyści mogą w kilka minut znaleźć się na Słowacji, by zwiedzić imponujący, XIV-wieczny kompleks klasztorny – Czerwony Klasztor. Ta łatwość przekraczania granicy otworzyła nowe możliwości, w tym wycieczki słynną Drogą Pienińską.

Dziś Sromowce Niżne to tętniąca życiem baza wypadowa na najpiękniejsze szlaki Pienin, w tym na Trzy Korony i Górę Zamkową. To miejsce, gdzie można rozpocząć flisacki spływ, podziwiać wiekową architekturę, a następnie, po krótkim spacerze, znaleźć się w innym kraju. To unikalne połączenie królewskiej historii i transgranicznej teraźniejszości sprawia, że Sromowce Niżne są miejscem absolutnie wyjątkowym.

Tak wygląda wieś Sromowce Niżne w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Małopolskie Królewskie Widowisko na Wiśle w Krakowie
Porachunki Osobiste
Najpopularniejsze wakacyjne kierunki. Gdzie będzie najdrożej? PORACHUNKI OSOBISTE