Noc spadających Orionidów 2022. Kiedy najlepiej spojrzeć w niebo?
W nocy z 21 na 22 października warto unieść wzrok i spojrzeć w niebo. Można będzie bowiem zaobserwować niezwykłe zjawisko. Orionidy to jeden z roju meteorów widocznych w ciągu roku na naszym niebie, związany ze słynną Kometą Halleya, która podczas swoich wielokrotnych pobytów w pobliżu słońca, zostawia wzdłuż orbity cząstki swojej materii. O dokładne wyjaśnienie, czym dokładnie są Orionidy oraz o której godzinie będą najlepiej widoczne poprosiliśmy eksperta, Przemysława Rudzia z Polskiej Agencji Kosmicznej.
Polecany artykuł:
– Na Orionidy potocznie mówi się „spadające gwiazdy”, ale tak naprawdę to spalające się drobinki kometarnej materii pozostawionej przez legendarną Kometę Halleya. Jest to rój, po którym możemy się spodziewać od 15 do 30 zjawisk w ciągu godziny dzisiejszej nocy. Patrząc w niebo najlepiej wypatrywać konstelacji Oriona, która w naszej szerokości geograficznej wschodzi około godziny 22-23 i jest widoczna całą noc. Konstelacja Oriona, czyli mitycznego myśliwego jest charakterystyczna – łatwo ją rozpoznać – trzy gwiazdy w środku, dwie u góry, dwie na dole. Niektórzy nazywają ją pająkiem lub kokardą – powiedział nam Przemysław Rudź.
Orionidy 2022. Gdzie oglądać spadające meteory w Krakowie?
Do obserwacji meteorów nie potrzeba teleskopów ani lornetek, wystarczy czujne oko. By dostrzec Orionidy najlepiej wybrać miejsce, z którego widzimy spory obszar nieba, w miejscu, gdzie lampy nie świecą w oczy (im ciemniejsza okolica tym lepiej). W Krakowie warto wybrać się w tym celu na Kopiec Kraka w dzielnicy Podgórze. Mieści się on na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek. Orionidy idealnie będzie się obserwować również z Kopca Kościuszki (w dzielnicy Zwierzyniec). Ma on bowiem ponad 35 metrów wysokości. Jeśli mamy bezpieczny dostęp do dachów krakowskich budynków, to również będą idealne miejsca. Najlepiej jednak wyjechać z miasta w miejsca jak najbardziej zaciemnione, gdzie nie ma świateł miejskich, które rozświetlają niebo.