Nowa siedziba Biblioteki Kraków na terenie dawnej dzielnicy Wesoła
Przypomnijmy, że nieco ponad 9-hektarowy fragment dawnej dzielnicy Wesoła miasto kupiło w 2019 roku od Szpitala Uniwersyteckiego. Kosztował on ponad 280 mln zł. Po czterech latach od zakupu obszaru z poszpitalnymi gmachami urzędnicy nadal planują, jak zagospodarować ten cenny teren w środku miasta. Najnowsze informacje dotyczą głównie nowej siedziby Biblioteki Kraków. Obiekt ma być budynkiem proklimatycznym, a to oznacza, że ma odpowiadać wyzwaniom energooszczędności i ochrony środowiska. Co więcej, oprócz standardowych pomieszczeń, które można znaleźć w każdym tego typu obiekcie, w Bibliotece Kraków pojawią się sale warsztatowe, konferencyjne, ziołoteka, a także lustro-tunel, który połączy Kraków z partnerską biblioteką w Polsce lub na świecie. Znajdzie się też miejsce na kawiarnie lub bistro i podziemny parking. Nowa siedziba biblioteki ma odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. Oznacza, to że będą w niej pomieszczenia dla karmiących matek, czy toalety dla rodzica z dzieckiem.
Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt budowy nowej siedziby dla Biblioteki Kraków. Zaadaptowanie zabytkowych budynków na jej potrzeby, z którego zrezygnowano, miało kosztować 250 mln złotych. To, jak będzie wyglądał nowy obiekt, rozstrzygnie międzynarodowy konkurs architektoniczny.
Nowa siedziba Biblioteki Kraków. Co z pozostałym obszarem dawnej dzielnicy Wesoła?
Decyzja o budowie nowego budynku dla Biblioteki Kraków jest związana nie tylko z kosztami, ale też dużym zainteresowaniem instytucji, które chcą się przenieść na Wesołą.
Pierwotny projekt modernizacji zabytkowych budynków, w których początkowo miała znaleźć się biblioteka zostanie częściowo wykorzystany, ponieważ do budynku przy ul. Kopernika 15A planuje przeprowadzić się Małopolski Instytut Kultury, a do sąsiedniego obiektu przy Kopernika 15 Instytut Literatury.
Nawiedzony dwór w Małopolsce. To tutaj duch wypowiedział przepowiednię o losach Polski. Zobacz galerię