Tamara Łempicka (dokładniej Tamara Rozalia Gurwik-Górska) urodziła się 16 maja 1898 roku w Warszawie. Była polską malarką, tworzącą w nurcie art déco. Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922 roku. Słynęła z portretów oraz szokujących opinię publiczną aktów. Pod koniec życia zrezygnowała z portretowania, a zajęła się malowaniem martwych natur i tworzeniem abstrakcji. Zmarła 18 marca 1980 w Cuernavaca w Meksyku.
Wystawa "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie to zbiór 34 prac artystki w wyjątkowej aranżacji. Można na niej podziwiać zarówno mniej znane, jak i te najsłynniejsze dzieła artystki. Należą do nich jeden z najpopularniejszych aktów XX wieku "Piękna Rafaela" oraz portret "Dziewczyna w zielonej sukience".
- Są dwa portrety córki Łempickiej. Jeden z przedstawieniem dziewczyny na balkonie, a drugi na tle miasta. Dużo odcieni szarości no i charakterystyczna dla wielu portretów architektura, która jest taka kubistyczna. Są abstrakcje i malarstwo wykonane szpachlą. Osobną kategorią są martwe natury czy akty. Obrazy służą kontemplacji. Widza nie ogranicza żadna szyba. Dzieła są przedstawione na czarnym tle, a światło gra tu kluczową rolę - mówi Światosław Lenartowicz, kurator wystawy.
Wystawę dzieł Tamary Łempickiej możecie podziwiać do 12 marca 2023 roku.