Małopolskie. Ujawniono szereg nieprawidłowości na placu zabaw w Zabierzowie
Kontrola Kuratorium wykazała, że plac jest nieprawidłowo usytuowany – w rejonie stawu niezabezpieczonego przed dziećmi, a także jest położony bezpośrednio przy drodze. Teren placu jest niewyrównany, z ziemi wystają korzenie drzew. Zabawki, fragmenty małej architektury nie mają certyfikatów. Sama zaś studzienka, w której utonął chłopiec, znajduje się między elementami małej architektury, przykryta paździerzową płytą, która nasiąkła wilgocią i pod ciężarem dziecka zapadła się. Co więcej, w rejonie przedszkola były łącznie cztery nieprawidłowo zabezpieczone studzienki. W samym zaś przedszkolu pracowało za mało nauczycielek w stosunku do liczby dzieci. Właściciel przedszkola oświadczył natomiast, że elementy placu zabaw mają potrzebne certyfikaty.
Zabierzów. Nie było pozwolenia na użytkowanie terenu placu zabaw
Kurator Barbara Nowak zapowiedziała, że złoży do prokuratury zawiadomienie o tych nieprawidłowościach, stwarzających niebezpieczne warunki dla dzieci. W rozumieniu prawa dla mnie to nie plac zabaw. Kontrola wykazała całą masę nieprawidłowości. Gdyby to było przedszkole samorządowe, publiczne, to nie dostałoby zgody Kuratorium na funkcjonowanie, stwierdziła Barbara Nowak, która nie miała obowiązku przeprowadzenia kontroli, ponieważ Kuratorium nie uczestniczy w procedurze dopuszczania do funkcjonowania przedszkola niepublicznego. Kontrolę wszczęło z poczucia moralnego obowiązku i aby podobnym wypadkom w przyszłości zapobiec.
Rzecznik Starostwa Powiatowego w Krakowie Krzysztof Kamiński przekazał, że teren placu zabaw został zamknięty przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Są prowadzone dalsze postępowania, które zdecydują o tym, jakie będą decyzje w tej sprawie, oznajmił. Pytany o pozwolenie na użytkowanie terenu placu zabaw odpowiedział, że taka decyzja nie była wydawana. W archiwum powiatowego inspektora takich danych nie było – powiedział rzecznik starostwa. Przedszkole wystąpiło dwa lata temu, dostrzegając lukę w przepisach, do nadzoru budowlanego z prośbą o określenie, jaka instytucja nadzoruje tworzenie i funkcjonowanie placów zabaw. W odpowiedzi dostaliśmy informację, że nadzór budowlany reaguje wyłącznie w sytuacjach wypadku, powiedział.