CBŚP zatrzymało „Buddę”. Prokuratura przedstawiła zarzuty
Kamil L., który w internecie posługiwał się pseudonimem „Budda” został zatrzymany w poniedziałek, 14 października w Warszawie. Informację tę jako pierwszy podał dziennikarz Radia Kraków Patryk Kubiak. Wraz ze słynnym youtuberem zatrzymano też dziewięć innych osób. Kamil L., to internetowy twórca, który zasłynął przede wszystkim z loterii, gdzie można było wygrać luksusowe samochody, licznych i głośnych akcji charytatywnych, a także za sprawą produkcji filmowej na swój temat – „Budda. Dzieciak ‘98”. Podczas zatrzymania miało także dojść do zabezpieczenia majątku Kamila L. Do sprawy zatrzymania „Buddy” w rozmowie z reporterką Radia ESKA Dagmarą Kendzior odniosła się Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej, która informowała, że w poniedziałek prowadzone były czynności dotyczące zatrzymanych osób. O kulisach zatrzymania Kamila L. informowaliśmy w osobnym materiale.
We wtorek, 15 października Prokuratura Krajowa opublikowała wpis ws. zatrzymania "Buddy". Jak czytamy, prokurator zachodniopomorskiego pionu PZ PK przedstawił Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karno-skarbowych związanych z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych, wystawianiem nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy (art. 258 § 1 kk, art. 271a § 1 kk 1 i 2 kk, art. 299 § 1 i 5 kk).
Zarzuty ogłoszone podejrzanym dotyczą kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które to loterie z uwagi na warunki ich uczestnictwa były w istocie grami hazardowymi. Celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych. Nadto zarzuty dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych - informuje Prokuratura Krajowa.
Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych. Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku.
W trakcie czynności zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około 140 milionów złotych, w tym 51 samochodów, nieruchomości, a także dokonano blokady środków na rachunkach na kwotę ponad 77 milionów złotych. Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty, wszyscy podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wobec 4 podejrzanych skierowane zostaną do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki o charakterze wolnościowym - podaje prok. Katarzyna Calów – Jaszewska z Prokuratury Krajowej.
Polecany artykuł:
Do sprawy zatrzymania „Buddy” odniosło się również Centralne Biuro Śledcze Policji, które opublikowało nagranie z prowadzonych działań.
Kim jest „Budda”? Z tego zasłynął Kamil L.
Kamil L. „Budda” to jeden z najbardziej znanych youtuberów w Polsce, który swoją karierę rozpoczął kilka lat temu. Jego kanał prowadzony w serwisie YouTube obserwuje 2,44 mln widzów. W czasie swojej działalności „Budda” przeprowadzał m.in. liczne i głośne akcje charytatywne. Tak było podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy przebrany za starszego mężczyznę Kamil L. wrzucił do WOŚP-owej puszki 100 tys. złotych. Z tytułu działań charytatywnych o „Buddzie” głośno było jeszcze we wrześniu, kiedy zdecydował się pomóc powodzianom. „Buddzie” popularność przyniósł jednak internet, a właściwie jego twórczość. Organizował on m.in. loterie, w wyniku których wygrać można było luksusowe samochody, a nawet nieruchomość w Zakopanem. Część internautów niebezpodstawnie zadawała pytania, skąd Kamil L. dorobił się prawdopodobnie znacznego majątku. O zarobkach „Buddy” możecie przeczytać w nowo przygotowanym materiale.
W 2024 roku na fali popularności Kamila L. powstała nawet produkcja filmowa – „Budda. Dzieciak ‘98”, którą prezentowano w kinach.