Zamek w Nowym Sączu

i

Autor: Albin Marciniak/East News

Wiadomości z regionu

Nowe odkrycie na zamku w Małopolsce. Jest starszy, niż przypuszczano?

2024-11-08 15:27

W Nowym Sączu na wzgórzu zamkowym wciąż trwają prace archeologiczne prowadzone przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. W ostatnim czasie ich efektem są nowe odkrycia związane z nowosądeckim zamkiem. Podczas działań natrafiono m.in. na średniowieczne denary czy stare krzemienna narzędzia, datowane na 10 tys. lat p.n.e. Jak się również okazuje, dotarto również do fragmentów obiektu, które mogą być starsze, niż wynika to z dotychczasowych przekazów.

Zamek Królewski w Nowym Sączu. Sensacyjne odkrycie podczas prac archeologicznych

Jeszcze w maju tego roku informowaliśmy o zaprezentowaniu ostatecznej koncepcji odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu, zniszczonego ostatecznie w 1945 roku w wyniku działań wojennych. We wtorek, 22 października badania archeologiczne przy kompleksie rozpoczęła Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego. Działania te poskutkowały nowymi odkryciami. Pod koniec października informowano o odnalezieniu średniowiecznych denarów i krzemiennych narzędzi datowanych na około 10 tys. lat p.n.e. Odsłonięto również do ekspertyzy lej po wybuchu na zamku, do którego doszło pod koniec II wojny światowej.

Jak się jednak okazuje, to nie koniec istotnych odkryć związanych z nowosądeckim zamkiem. W czwartek, 7 listopada naukowe czasopismo historyczne wydawane przez prezydenta Nowego Sącza – „Rocznik Sądecki” poinformowało o odsłonięciu fragmentu muru. Jak czytamy, jego zbadanie pozwoli dokładniej poznać historię Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Dotarto prawdopodobnie do fragmentów obiektu starszych, niż wynika to z dotychczasowych przekazów.

Możemy domniemywać, że stała tutaj jakaś budowla starsza, aniżeli zakładano wcześniej (…). Mur ma około dwóch metrów szerokości u podstawy. Oczywiście szczegółowe badania, które zostaną przeprowadzone pozwolą nam datować budowlę. Już możemy śmiało powiedzieć, że istnieją elementy zwaliskowe, które zostały rozłożone najprawdopodobniej w XV wieku. To nam zaś pozwala sądzić, że budowla ta była starsza, aniżeli wiek XV. To zagadka i wątek do rozważenia – powiedział w materiale „Rocznika Sądeckiego” dr Jarosław Jakubowski.

Odkrycie pozwoli na postawienie rewolucyjnych tez badawczych?

Fragment muru musi zostać jeszcze zbadany za pomocą georadaru. Chcemy rozrysować na mapie wzgórza zamkowego jak ten mur się rozciąga i czego element on stanowił (…). Najprawdopodobniej mamy do czynienia z budowlą nieznaną do końca wcześniej. Stanowi ona zupełnie odseparowany geometrycznie element od tego, co było dotychczas znane we wszystkich dotychczasowych planach – dodaje dr Jarosław Jakubowski.

Ze szczegółami można zapoznać się poniżej.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Projekty uczniów Technikum Przemysłu Mody z Nowego Sącza

Express Biedrzyckiej - WSTĘP 8.11.2024