Przystanek kolejowy Kraków Piastów. Pociąg najszybszym środkiem transportu z Nowej Huty do centrum miasta
Od niedzieli, 15 grudnia mieszkańcy Nowej Huty będą mogli dostać się do centrum Krakowa w zaledwie siedem minut. Tak twierdzą Polskie Koleje Państwowe, które tego dnia oddadzą do użytku przystanek Kraków Piastów. Został on wybudowany w sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 8 (Kraków Główny – Warszawa Zachodnia) łączy się z linią kolejową nr 95 (Kraków Mydlniki – Podłęże). Obiekt składa się z trzech peronów, do których prowadzi wyposażony w windy wiadukt drogowy. Na platformach zainstalowano wiaty, łatwki oraz tablice informacyjne. Bieżącą informację o odjazdach pociągów zapewnią infokioski. Z przystanku Kraków Piastów będą kursowały także pociągi do Podłęża, Miechowa, Słomnik i Kielc.
Polecany artykuł:
Kraków-Kościelniki i Kraków Przylasek. Co wiemy o nowych przystankach kolejowych?
Oprócz przystanku Kraków Piastów w niedzielę, 15 grudnia zaczną funkcjonować także Kraków Kościelniki oraz Kraków Przylasek. Kraków Kościelniki został wybudowany w sąsiedztwie ul. Pysocice, we wschodniej części miasta, przy linii kolejowej 95. Składa się z dwóch peronów, które łączy przejście podziemne wyposażone w windę. Obok przystanku, we współpracy z Gminą Miejską Kraków, realizowany jest parking „Park and Ride”, który ma zostać oddany do użytku w 2025 r. Podróż pociągiem ze stacji Kraków Kościelniki do stacji Kraków Główny będzie zajmowała ok. 25 minut.
Stacja Kraków Przylasek powstała natomiast w okolicy kąpieliska w Przylasku Rusieckim, w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej, również przy linii kolejowej 95. Składa się z dwóch peronów, zaprojektowanych z myślą o obsłudze osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróż z Przylasku do centrum Krakowa pociągiem będzie zajmowała ok. 30 minut.
Wszystkie trzy przystanki powstały w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Łączny koszt planowanych w całym kraju inwestycji ma wynieść ponad 1 miliard złotych. W Małopolsce podróżni już korzystają z nowoczesnych przystanków wybudowanych dzięki ww. programu m.in. w Zatorze, Nowym Sączu, Wolbromiu i Dąbrówce. W pierwszym kwartale 2025 roku zostanie oddany do użytku również przystanek w Pisarach (gmina Zabierzów), na trasie Kraków – Katowice.