Koniec z robieniem zdjęć w szkołach. Chodzi o wizerunek dzieci
Tzw. Ustawa Kamilka, która weszła w życie 15 lutego 2024 roku to zmiana potrzebna, co zgodnie podkreśla wiele środowisk. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi do 15 sierpnia 2024 roku wprowadzono przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Te często wzbudzają niejasności, na co zareagowało Ministerstwo Sprawiedliwości, które opublikowało wyjaśnienia i najczęściej zadawane pytania w kwestii tzw. Ustawy Kamilka. Jeden z bieżących problemów to np. przypadający na poniedziałek, 14 października Dzień Nauczyciela. Zwyczajowo przyjęło się, że w takie dni pedagogom wręcza się drobne prezenty, takie jak kwiaty czy czekoladki – od tej reguły czyniono jednak odstępstwa, co pozostawało wątpliwe pod względem moralnym. Czy zatem z okazji Dnia Nauczyciela czy końca roku szkolnego nauczyciele, w świetle nowych przepisów – mogą przyjmować prezenty?
Ustawa Kamilka nie odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom. Nauczyciele mogą przyjmować symboliczne upominki, jak kwiaty czy czekoladki, w związku z okazjami (np. zakończenie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela). Nie mogą jednak akceptować większych prezentów, pieniędzy czy kart podarunkowych, które mogłyby sugerować korzyść majątkową w zamian za np. lepsze oceny – pisze ministerstwo.
Zgodnie z założeniami tzw. Ustawa Kamilka ma wyraźnie poprawić standardy ochrony osób małoletnich we wszystkich placówkach. Jej wprowadzenie jest pokłosiem dramatu, jaki rozegrał się w Częstochowie w ubiegłym roku. W maju w skutek postępującej niewydolności wielonarządowej zmarł ośmioletni Kamilek, który trafił do katowickiego szpitala miesiąc wcześniej z obrażeniami ciała, które świadczyły o długotrwałym i systematycznym maltretowaniu.
Jak pisze Natalia Witulska na łamach Rzeczpospolitej, nowe regulacje wywołują także pewne kontrowersje. Wynika z nich m.in., że rodzice nie będą mogli fotografować swoich dzieci np. w czasie uroczystości, które odbywają się w szkołach. Mowa choćby o odbieraniu świadectwa. Chodzi o fakt utrwalania wizerunku innych dzieci na fotografii. Jak czytamy, zdjęć nie mogą również wykonywać osoby trzecie bez uzyskania zgody dyrektora placówki, zgód opiekunów dzieci i samych dzieci.