Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Czy zostaną wprowadzone?
Coraz więcej mówi się na temat czwartej fali pandemii koronawirusa. W Europie szerzy się wariant Delta. Poszczególne kraje już zaczęły wprowadzać obostrzenia. Wariant Delta coraz częściej odnotowuje się także w naszym kraju. Przedstawiciele rządu podkreślają, że w Polsce odpowiada on już za prawie połowę nowych zakażeń koronawirusem.
Jednym ze sposób na zmniejszenie rozmiarów czwartej fali pandemii są szczepienia na COVID-19. Niestety w ostatnich tygodniach zainteresowanie przyjęciem szczepionki przez Polaków maleje. Wciąż prowadzone są akcje zachęcające do szczepień. Jednak osiągnięcie odporności zbiorowej coraz bardziej się oddala. Stąd głosy, że szczepienia na COVID-19 powinny być obowiązkowe. Rada Medyczna sugerowała ostatnio, że szczepionkę na COVID-19 powinni przyjąć np. służby medyczne oraz nauczyciele. Osoby niezaszczepione natomiast mogą podlegać dodatkowym obostrzeniom. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Czwarta fala pandemii: TAKICH restrykcji dla niezaszczepionych chcą doradcy premiera [LISTA]
Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w Polsce. TA grupa przyjmie szczepionkę jako pierwsza
W kontekście obowiązkowych szczepień na COVID-19 wypowiedział się podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia. Jak podkreślił Adam Niedzielski, póki co żadna decyzja nie została jeszcze podjęta. Zaznaczył jednak, że jeśli konieczna będzie zmiana podejścia, to jedna z grup powinna obowiązkowo przyjąć szczepionkę jako pierwsza.
Jeżeli chodzi o obowiązkowe szczepienie, to jeśli myślelibyśmy o wprowadzaniu takich rozwiązań, bo na razie żadna decyzja nie zapadła, to zaczniemy od grup, które są najbardziej narażone – powiedział Niedzielski. - Tak jak w szczepieniach wyodrębniliśmy na początku grupę zero, tak też ta grupa zero mogłaby być objęta obowiązkowym zaszczepieniem – powiedział Adam Niedzielski.
Zwrócił uwagę, że wśród lekarzy poziom zaszczepienia wynosi ponad 90 proc. Według niego to wynik bardzo dobry, co świadczy o odpowiedzialności tego środowiska, więc nakładanie na nie obowiązku szczepień nie jest potrzebne.
Być może, patrząc szerzej na tę grupę, bo ona obejmuje nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki i ratowników, będzie trzeba taką decyzję podjąć przed wrześniem, ale ta decyzja nie zapadnie w tym tygodniu – dodał minister zdrowia.